Jak walczyć ze stresem? mamy trzy sposoby
Dieta Gadżety Mężczyzna Suplementy

Jak walczyć ze stresem? Trzy proste sposoby

Share On Facebook

Szybkie tempo życia, rywalizacja zawodowa i wiele innych czynników dnia codziennego sprzyjają stresowi. Jak walczyć ze stresem i się go pozbyć?

Stres często bywa nazywany chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Nie ma co tego bagatelizować. Współczesny człowiek jest narażony na wiele czynników zewnętrznych, które tylko potęgują tego typu przypadłość. Praca, presja społeczna, zwykłe życie. Jeśli nie potrafimy zapobiegać stresowi, może on doprowadzić do przewlekłych chorób, jak np. stanów lękowych czy depresji, wrzodów żołądka czy nawet chorób nowotworowych. Człowiek zestresowany jest bardziej narażony na infekcje. Trzeba pamiętać, że często przy silnym stresie pojawiają się używki lub nieodpowiedzialne zachowania. A to grozi kolejnym uzależnieniom.

Ze stresem funkcjonujemy praktycznie na co dzień. Szczególnie w pracy, jego wczesna faza, tzw. faza reakcji instrumentalnych sprzyja naszej zadaniowości, pobudza i motywuje do działania. Taki umiarkowany stres często nam pomaga wywiązywać się z określonych zadań. Jednak pogłębiający się stres może powodować brak zaangażowania i chęci, frustrację, poddanie się, ciągłe zmęczenie a nawet wzmożoną agresję. Jest to niebezpieczny etap, który często paraliżuje podejmowanie konkretnych decyzji. Wielu ludzi nie może sobie z tym poradzić.

Jak walczyć ze stresem?
Fot. Ion Chiosea/123RF

 

Jak walczyć ze stresem? Oto trzy bardzo proste sposoby

1. Sport

Nie ma jednej właściwej metody na pozbycie się stresu. Wszystko zależy w głównej mierze od nas samych, od naszej silnej woli i tego jak pracujemy nad sobą. Trzeba cały czas obserwować swoje ciało i jak reaguje na emocje. Warto zacząć prowadzić aktywny tryb życia, np. jazda na rowerze, bieganie, CrossFit, siłownia. Często ćwicząc staramy się nie myśleć o wielu sytuacjach dnia codziennego, skupiamy się nad samą aktywnością. Wzmożona aktywność fizyczna pobudza nasz organizm (m.in. układ nerwowy) i łagodzi objawy stresu. 30 minutowy bieg to dobry pomysł na pozbycie się skołatanych myśli, to również droga ku lepszej formie. Warto też mieć wsparcie wśród najbliższych, którzy zmotywują i będą kibicować każdej aktywnej formie spędzania wolnego czasu.

2. Dieta i suplementy

Zdrowa dieta to jeden z lepszych sposobów na walkę ze stresem. Odpowiednio ułożone codzienne menu pomoże dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Owoce, warzywa, orzechy, kwas omega, magnez, witaminy z grupy B, żelazo, melisa… to produkty i suplementy, których nie może zabraknąć w takiej diecie. Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, odstawić cukry i fast-foody. Zdrowsza dieta to również lepsze samopoczucie.

3. Gadżety

Ciekawy gadżet antystresowy również pomoże zniwelować tę przypadłość. Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na tego typu gadżety i chętnie się nimi dzielą ze swoimi pracownikami. Specjalnie skonstruowane piłeczki, kostki z różnymi mechanizmami pozwolą zająć czymś ręce i na chwilę oderwać się od codziennych, stresujących czynności. Również dobra książka, pachnące olejki do kąpieli czy masaż są sposobem na walkę ze stresem.

Kumulowanie w sobie negatywnych emocji może potęgować problemy ze stresem

Dobrze mieć przy sobie również zaufane osoby, które wysłuchają, doradzą i zmotywują. Pozytywne myślenie, radość z tego co się robi, wzmożona aktywność fizyczna, zdrowa dieta a nawet odpowiednie gadżety mogą pomóc zwalczać nasz codzienny stres. Wystarczy chcieć.

Zdjęcie główne:  rawpixel / 123RF

Przeczytaj również: Jesteś Alfa? Bierz omega!