Pięlegnacja

Kwas azelainowy nie tylko na skórę twarzy – skorzysta z niego także skóra głowy

Share On Facebook

Kwas azelainowy należy do składników o wielokierunkowym działaniu. Od wielu lat z powodzeniem jest stosowany w pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała. Dzięki swoim właściwościom może odpowiedzieć na wiele potrzeb jednocześnie, a także przywrócić komfort i równowagę. Na jakie problemy sprawdzi się najlepiej? Czy szampon z kwasem azelainowym to dobry pomysł? Jak wybrać kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy? Podpowiadamy, jakie produkty wybrać, aby skóra głowy była w jak najlepszej kondycji.

Właściwości kwasu azelainowego 

Kwas azelainowy wykazuje szereg właściwości, dzięki czemu może być zastosowany w produktach różnego typu – kremach, szamponach, balsamach czy serach. Jedną z najczęściej wybieranych formuł stanowi właśnie krem. Przykładem takiego produktu może być Dermomedica Azelaic Cream, który często stosowany jest w przypadku cer naczyniowych, problematycznych, dotkniętych trądzikiem pospolitym lub różowatym.  

Jedną z jego wyjątkowych cech Azelaic Cream jest działanie przeciwzapalne. Pozwala to nie tylko na wyciszenie zaczerwienień, ale także na przyspieszenie procesów regeneracji w przypadku krost występujących w przebiegu trądziku. Nie jest to jednak składnik, który sprawdzi się wyłącznie w przypadku cer młodych, wręcz przeciwnie, może być stosowany w każdym wieku. Świetnie redukuje ilość zaskórników otwartych i zamkniętych, a także ogranicza wydzielanie łoju. Ma jednocześnie działanie rozjaśniające, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem dla skór dotkniętych problemem przebarwień. Kwas azelainowy należy do grupy składników zaliczanych do inhibitorów tyrozynazy, które hamują nadmierne gromadzenie się melaniny, a tym samym zapobiegają pojawianiu się zmian hiperpigmentacyjnych. 

Podsumowując kwas azelainowy najczęściej polecany jest w przypadku cer naczyniowych oraz tych dotkniętych trądzikiem różowatym, jednak wykazuje szereg właściwości, które mogą okazać się pomocne nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale także innych obszarów w tym skóry głowy. 

Kwas azelainowy, a skóra głowy 

Kiedy kwas azelainowy spełni swoją rolę w pielęgnacji skóry głowy? Przede wszystkim będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, które często daje objawy właśnie w obszarze skóry głowy. Wśród innych problemów pojawiających się w tym obszarze wymienić można łojotok czy łupież. Kwas azelainowy będzie też dobrym wyborem w przypadku zrogowaciałej i swędzącej skóry głowy. 

W przypadku owłosionej skóry Dermomedica Azelaic Cream nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem, głównie ze względu na konsystencje i trudność aplikacji. Dużo lepiej w tej kwestii sprawdzi się Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo, czyli szampon zawierający kwas azelainowy. Dermomedica szampon pozwala na dokładne oczyszczenie skóry głowy bez naruszenia naturalnej bariery hydrolipidowej czy przesuszenia skóry głowy. Wykazuje również działanie aktywne, opierające się w tym przypadku na delikatnym złuszczaniu, łagodzeniu podrażnień, regulacji pracy gruczołów łojowy czy wyciszeniu stanów zapalnych i zaczerwienień. 

Produkt może być stosowany na dwa sposoby – jako szampon lub jako peeling. W przypadku klasycznego mycia, kosmetyk należy po krótkim masażu pozostawić na 2-3 minuty, natomiast w formie peelingu można zostawić na nieco dłużej 8-10 minut. Peeling może być stosowany jako uzupełnienie kuracji w przypadku skór normalnych, ale także wrażliwych i delikatnych. 

Jednocześnie należy pamiętać, że najważniejszy jest balans i jednoczesne zadbanie o nawilżenie skóry, tak by nie doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia. Szampon o działaniu aktywnym można przeplatać z innym o właściwościach nawilżających. Świetnym rozwiązaniem jest również stosowanie masek lub wcierek do skóry głowy, które mogą wesprzeć procesy regeneracji i intensywnie nawilżyć. 

Kwas azelainowy to składnik o wielokierunkowym działaniu, który od lat cieszy się uznaniem w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Jego wszechstronne właściwości pozwalają mu radzić sobie z różnorodnymi problemami skórnymi szczególnie osób z cerą naczyniową, problematyczną, dotkniętą trądzikiem pospolitym lub różowatym. Świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji skóry głowy, dotkniętej łupieżem czy łojotokiem, przywracając jej komfort i równowagę. Dzięki właściwościom kwasu azelainowego oraz odpowiednio dobranym produktom do pielęgnacji skóry głowy i twarzy, możemy cieszyć się zdrową skórą.

Share On Facebook