Do przetestowania skompletowaliśmy produkty z konopią. Czy rzeczywiście nie mają nic wspólnego z używkami a więcej ze zdrowym błonnikiem? Sprawdźmy smaki.
O prozdrowotnych właściwościach konopi wiedziały już starożytne ludy. Używano jej nie tylko do pokarmów, ale również wytwarzano z niej tkaniny. Mimo że posiadają wiele cennych składników odżywczych i doskonale mogą uzupełniać dietę wegetarian, wegan i sportowców, utarło się przekonanie, że mogą uzależniać jak pochodne substancje psychoaktywne, które powstają w wyniku przeróbki młodych liści i kwiatów konopi indyjskiej i siewnej. Ile w tym prawdy? Czy produkty z konopią rzeczywiście mogą zaszkodzić?
Dla naszej redakcji to był sprawdzian przekraczania pewnych utartych schematów i barier, które funkcjonują w społeczeństwie i w nas samych. I jedno można powiedzieć na pewno. Te konopie uzależniają… aby dodawać je do codziennego menu – jako cenny składnik bogaty w białko, błonnik i minerały. Sprawdźcie sami!
Niełuskane nasiona konopi od Sante. Będąc w Lidlu akurat natrafiłem na ten produkt. Nie mogłem sobie odmówić jego spróbowania. Etykieta bardzo zachęca – tłumaczy prozdrowotne działanie nasion konopi siewnej – zawiera błonnik i białko. Dla sportowców i siłaczy to nieodzowny element diety, gdyż konopia siewna jest naturalnym źródłem białka, ma jego aż 25 g w 100 g nasion! Poza tym to bogate źródło błonnika pokarmowego, tłuszczów nienasyconych oraz składników mineralnych, jak: magnez, cynk, fosfor i żelazo. Z chęcią dam się uzależnić od prozdrowotnych właściwości nasion konopi.
A smak? Próbując te nasiona od razu przychodzi na myśl słonecznik i inne podobne ziarna. Największym jednak problemem jest skorupka – w końcu nasiona są niełuskane i elementy nasion mogą wejść między zęby. To akurat mało przyjemne. No, ale… producent zaleca mimo wszystko zmielić uprażone nasiona. W takiej postaci można dodać je praktycznie do wszystkiego: jogurtu, musli, koktajlu, deserów, a nawet kasz i sałatek. I tak też zrobiłem. Będąc nieformalnym sałatkowym masterem, nie mogłem oprzeć się, aby dodać prażone nasiona konopi do jednej z moich standardowych sałatek – mix sałat, ser gorgonzola, suszone pomidory, oliwa, nasiona konopi – prosta jak włoska kuchnia i smaczna!
Czeskie konopie na dwa sposoby
Czesi się nie cyrtolą. Biorą konopie jak leci do wszystkiego. Zjedlibyście chipsy z liśćmi konopi siewnej? Ciekawość pewnie zwycięży, ale smakowo odradzamy. Czuć po prostu jakbyśmy przegryzali w ustach korę drzewa. Bardzo „brutalny” drewniany posmak, który długo pozostaje w ustach. I ten zapach… niestety ale odrzuca, przypomina trochę zapach ściółki leśnej i kory. Może jakiś drwal by się skusił, ale jednak chipsy to raczej ciekawostka niż dietetyczne i zdrowe jedzenie.
Baton Maxi Nuta. Próbując wcześniej chipsów, do batona podchodziłem z wielkim dystansem. W końcu również produkt z czeskim rodowodem i nie wiadomo jak mógłby podziałać na moje kupki smakowe. Z oporem, ale jednak zjadłem batona i nie był to zły wybór. Czeski baton okazał się dość smaczny. Możliwe, że to zasługa czekolady, orzechów arachidowych, brazylijskich i migdałów. Baton reklamuje się jako ten, który posiada w sobie łuskane nasiona konopi (6,1%). Było je czuć, ale bez szału. Na minus również skład batona – syrop glukozowo-fruktozowy. Takim cukrom mówimy stanowcze nie!
Sonko i ich cienkie wafle
Wafle superfoods ryżowe z odrobiną konopi i kaniwy to ciekawa kompozycja. Obecnie cienkie wafle ryżowe królują w lunchboxach, jako przekąska i składnik śniadań. Chrupkie i lekkie, dające przy okazji energię. A co z konopią? Całe szczęście nie odczuliśmy przykrego zapachu konopi. Nie czuć również nachalnego smaku nasion, nic nie wchodzi między zęby. Same smaki są zrównoważone i dobrze skomponowane. Dla mnie ulubiona przekąska z konopią.
Jedno jest pewne. Nie warto bać się produktów z konopią siewną. To przeświadczenie o uzależnianiu i właściwościach psychoaktywnych krzywdzi prawdziwą wartość tej rośliny. Jeśli już mają uzależnić, to od zdrowia i cennych składników. Łuskane, bądź niełuskane nasiona to wartościowy dodatek do diety dla ludzi aktywnych oraz lubiących zdrowe przekąski.