Mężczyzna Sport

Obuwie do biegania? Wpierw zbadaj swoją stopę!

Share On Facebook

Bieganie jest dobre na wszystko. Tak mówią jego zwolennicy. Ale czy każde sportowe obuwie się jest dobre do biegania? Zanim zaczniesz biegać, zbadaj swoje stopy i dobierz odpowiednie buty!

Biega sąsiad, biega kuzynka, biega kolega. To nie plaga, to po prostu moda na zdrowy tryb życia. Bieganie jest bardzo popularne, ponieważ jest najmniej skomplikowaną aktywnością, ubieramy się, zakładamy obuwie do biegania i zaczynamy trening. Nic prostrzego. Nie potrzebujemy zbyt wiele. Ale czy na pewno?

Obuwie do biegania powinno być dopasowane do biomechaniki naszych stóp

Jeśli myślisz, że każdy sportowy model obuwia nadaje się do biegania to jesteś w błędzie. Co rusz, gdy zaczyna się sezon na bieganie, jeden ze znanych marketów proponuje akcesoria do biegania, również buty. A nie są to zwykłe buty, choć do profesjonalnych sporo im brakuje. To nie przypadek, że rozróżnia się obuwie na zwykłe sportowe do hali, na bieżnię czy do trekkingu.

Gdy zaczynasz myśleć o bieganiu, pomyśl najpierw o swojej stopie. Odpowiednio dobrane obuwie do biomechaniki stopy to podstawa podstaw. Jeśli nie słyszałeś o tym wcześniej, możesz to jeszcze nadrobić. Dobrze dobrany but, to lepsze samopoczucie podczas treningu – mniejsze zmęczenie nóg, mniejsza podatność na urazy a nawet bóle głowy.

Obuwie do biegania
fot. 123RF

Pronator, Supinator, Terminator. O co chodzi?

Za dziecka sprawdzałeś odcisk mokrej stopy na podłodze? Tak najprościej dowiesz się jakiego typu obuwie do biegania najlepiej pasuje do Twojej stopy. Badanie statyczne pozwoli określić stopień jej wysklepienia – tzw. łuk stopy. Wyróżniamy trzy typy budowy stopy: pronację, supinację i neutralną.

Jeśli pozostawiony ślad stopy jest praktycznie widoczny na całej szerokości, to posiadamy pronację, czyli tzw. płaskostopie. Stopa przechylona jest do wewnętrznej strony. W tym wypadku odpowiednie obuwie do biegania powinno wspierać stopę od wewnętrznej części.

Odpowiednie obuwie do biegania
fot. 123RF

Osoba, która ma supinację obciążą nadmiernie zewnętrzną krawędź stopy. Odcisk supinatora pokazuje ślad przedniej części stopy oraz piętę. Minimalnie widoczna jest zewnętrzna krawędź. Takie osoby powinny wybierać buty neutralne z mocną amortyzacją.

Neutralna stopa to ślad palców, pięty i widoczny zewnętrzny łuk. Podczas biegu ciężar ciała rozprowadzony jest równomiernie po całej stopie. Obuwie dla neutralnych biegaczy z amortyzacją ale bez stabilizatora stopy to idealne dla nich rozwiązanie.

Skoro wiesz już, jakiego typu posiadasz stopę warto wybrać się do sklepu z obuwiem sportowym lub zamówić je przez internet i cieszyć się zdrowym treningiem biegowym. Odpowiednie przygotowanie stopy i brak związanych z tym urazów jest bardzo ważne, szczególnie na początku przygody z bieganiem.