Kosmetyki tak jak i żywność mają swój termin ważności. Mało kto z nas jednak zwraca na to uwagę. Zobaczcie jak sprawdzić czas przydatności kosmetyków i co to dokładnie oznacza.
Lifestyle Mężczyzna

Data ważności kosmetyków. Czy jest istotna?

Share On Facebook

Kosmetyki tak jak i żywność mają swój termin ważności. Mało kto z nas jednak zwraca na to uwagę. Zobaczcie jak sprawdzić czas przydatności kosmetyków i co to oznacza.

Zalegający na półce kilkuletni krem, stara maskara czy rozpadające się cienie? Która z nas nie przechowuje u siebie takich kosmetyków. Szkoda wyrzucić? Może jeszcze się przydadzą? Czasem przeterminowany produkt może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Data ważności kosmetyków. Czy jest istotna?

Jak odczytać datę ważności?

Standardy europejskie określają, że kosmetyk musi być ważny do 30 miesięcy. Okres ten mierzy się od opuszczenia przez produkt linii produkcyjnej do jego zużycia. W sytuacji kiedy czas przydatności do użycia jest krótszy, producent musi zamieścić na opakowaniu tzw. PAO (Period After Opening) czyli ważność kosmetyku po otwarciu. PAO przedstawiony jest w formie słoiczka, a pod nim liczba miesięcy (6M, 12M, 24M) powyżej której, po otwarciu, kosmetyk nie jest zdatny do użytku.

W praktyce nie zawsze jednak producenci celnie wyznaczają datę ważności. Dlatego same musimy bacznie obserwować jak zmieniają się nasze kosmetyki. Co powinno nas zaniepokoić? Zmiana barwy, konsystencji, zapachu. Uważaj jeśli płynny produkt nagle zgęstniał lub odwrotnie, pojawiły się na nim grudki, kropelki itp.

Data ważności kosmetyków. Czy jest istotna?

Kosmetyki na jeden sezon

Najszybciej psują się kosmetyki z dużą ilością wody, która stanowi idealne środowiskowo dla drobnoustrojów. Należą do nich kremypodkłady i tusze do rzęs, kosmetyki z filtrami UV lub aktywnymi składnikami. Takie produkty powinniśmy zużyć w ciągu jednego sezonu.

Kosmetyki na dłużej

Najbardziej trwałe są kosmetyki pozbawione wody. Zaliczyć do nich można prasowane cienie do powiek, pudry, bronzery czy róże.

Co myśli o tym Red Lipstick Monster?

Fanki zapytały znaną vlogerkę Red Lipstick Monster czy stosuje się do terminu ważności kosmetyków. Youtberka odpowiedziała, że wszystko zależy od tego czy danych kosmetyków będzie używać ona czy też robić nimi makijaż drugiej osobie. Komuś nigdy nie dałabym przeterminowanych kosmetyków – zapewniła. Vlogerka sama nie wyrzuca jednak palet cieni czy innych „twardych” kosmetyków, jeśli dobrze wyglądają, nie zmieniły swojej konsystencji ani zapachu. Red Lipstick Monster poleciła również Internautkom zawsze zwracać uwagę na woń i wygląd produktów.

Przeczytaj również: Wybierz kosmetyk miesiąca i wygraj nagrodę!

Pierwszy komentarz dla “Data ważności kosmetyków. Czy jest istotna?

  1. Zwracam uwagę na termin przydatności. Wolę sobie nie zaszkodzić. Kupuję nowe kosmetyki tylko wtedy jak się kończę używać opakowanie.

Comments are closed.