Mężczyzna Sport

Siłownia w domu. Najprostsze metody na formę bez sprzętu

Share On Facebook

Czasami wystarczy wygospodarować niewielki fragment mieszkania aby skutecznie popracować nad własną formą i wyglądać po prostu dobrze. Nabierz krzepy ćwicząc w domu!

Siłownia w domu? Często dobra forma zaczyna się tutaj. Nabierając nawyk wykonywania ćwiczeń codziennie lub co dwa dni, możemy wypracować dobrą formę, przyzwyczaić mięśnie do regularnej pracy i nabrać estetycznej sylwetki. Jeśli myślisz, że jedynie poprzez pompki zyskasz ciało Herkulesa i znacznie rozbudujesz mięśnie, to wybierz jednak siłownię lub zamów sztangę i hantle. Faktem jest, że tylko pracując z wolnymi ciężarami możemy rozbudować swoją muskulaturę.

Dom może być jednak idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody z ćwiczeniami siłowymi. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu biegać po siłowniach pilnując grafiku, krępujesz się większej grupy albo zwyczajnie chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz wybrać ćwiczenia, które bez problemu wykonasz w domu a efekt może być równie zadowalający.

Siłownia w domu to proste rozwiązanie dla dobrej formy. Najważniejsze jest jednak Twoje ciało. Trening bez sprzętu oparty jest głównie na ciężarze własnego ciała.

Zacznij najpierw od rozgrzewki. To podstawa. Dobrze rozgrzane mięśnie, stawy, zwiększenie krążenia krwi to preludium przed właściwymi ćwiczeniami. Możesz wykonywać pajacyki, truchtać w miejscu lub skakać na skakance. Wszystkie ćwiczenia, które zwiększą częstotliwość oddechu są dobre.

siłownia w domu
Ćwiczenie w domu pozwoli Ci zachować dobrą formę / fot. 123RF

Własny ciężar ciała najbardziej wykorzystujesz robiąc pompki. Dzięki pompkom ćwiczysz nie tylko całe ramiona (klatka, triceps, barki), sprzyjają one również mięśniom stabilizującym (brzuszne, lędźwiowe). Wykonując je możemy angażować prawie całe nasze ciało. Pompki możesz robić klasycznie, stając na rękach przy drzwiach, opierając się o ścianę… jest wiele sposobów, aby to ćwiczenie nie było nudne.

pompki siłownia w domu
Regularne ćwiczenie pompek pomoże Ci wyrzeźbić sylwetkę / fot. 123RF

Do ćwiczeń w domu możesz wykorzystać meble. Na przykład krzesło może posłużyć jako akcesorium do rozbudowy ramion, wystarczy unieść je na wprost prostując ręce i powtarzać ćwiczenie w seriach.

Przysiady, obok pompek, to najpopularniejszy rodzaj ćwiczeń. Dzięki nim angażujesz mięśnie nóg, pośladków, brzucha a nawet pleców. Wykonując tego typu ćwiczenia zwiększysz sprawność bioder oraz kostek.

Najważniejsze w prowadzeniu treningu w domu jest oczywiście częstotliwość ćwiczeń. Można zacząć od krótkich serii wykonywanych 3 razy w tygodniu. Z czasem częstotliwość możesz zwiększać. Nawet 30 minut dziennie wystarczy, aby utrzymać dobrą formę. Zacznij ćwiczyć w domu. To dobry początek przed siłownią, jeśli już o niej myślisz w przyszłości.