jak dbać o płytkę paznokcia
HOT Kobieta Paznokcie Pięlegnacja

Masz problemy z płytką paznokcia? Oto kilka prostych zabiegów, które poprawią jej stan

Share On Facebook

Częste stylizacje oraz niewłaściwa pielęgnacja mogą również doprowadzić do zniszczenia paznokci. Jak dbać o płytkę paznokcia i cieszyć się jej zdrowym wyglądem?

Jeśli masz skłonność do łamania i rozszczepiania się płytki paznokcia, prawdopodobnie masz niedobór witamin A, E oraz B. Ale nie tylko brak witamin i minerałów oraz zła dieta mogą przyczynić się do złego stanu paznokci. Niewłaściwa pielęgnacja, zbyt częste stylizacje mogą również pogorszyć ich stan. Stosowanie lakierów czy kosmetyków do stylizacji złej jakości może wysuszać płytkę, a to z kolei prowadzi do jej częstego łamania.

O ile piękne i kolorowe, w ciekawe wzory pazurki mogą cieszyć oko, to jednak rozdwojone, pożółkłe i zniszczone od częstego usuwania lakierów, hybryd czy żeli już nie. Częste zabiegi manicure, w tym ściąganie np. hybryd, piłowanie, kolejna próba stylizacji bez „odpoczynku” paznokci, może doprowadzić do zgubnych skutków.

jak dbać o płytkę paznokcia przy manicure

Jak dbać o płytkę paznokcia?

1. Codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci to podstawa. Stosuj kremy nawilżające po każdej próbie zetknięcia dłoni z wodą – zmywanie naczyń, pranie, zwyczajne mycie rąk – mogą wysuszać. Powodem są detergenty a nawet niektóre mydła i płyny do naczyń.

2. Suche powietrze to morderca paznokci. Jeśli często używasz suszarek do włosów albo suszysz ręce w toalecie ciepłym strumieniem powietrza z suszarki, możesz mieć problemy. Po każdej takiej czynności wcieraj w dłonie krem nawilżający.

3. Stosowanie odżywek i olejków do paznokci to konieczność. Na rynku jest wiele dobrych jakościowo produktów w niewielkiej cenie, które pomogą Ci zachować zdrowy wygląd płytki paznokcia. Wystarczy czasami naprawdę niewiele olejku na koniec dnia, aby odbudować płytkę.

4. Daj odetchnąć paznokciom. Kilka tygodni lub dni bez stylizacji nie sprawi, że nagle staniesz się brzydsza, a może to pomóc Twoim paznokciom w regeneracji. Naturalne paznokcie maluj odżywkami bezbarwnymi. Takie paznokcie to również ciekawa stylizacja wpisująca się w najnowsze trendy.

5. Dieta. W Twoim codziennym jadłospisie nie może zabraknąć sporej ilości witamin, szczególnie A, E i B, ale również nie zapominaj o wapnie i białku.

6. Staraj się nie używać zbyt często mechanicznych narzędzi do paznokci. Polerki i złej jakości pilniki to zabójcy płytki. Problemem może być również nieumiejętne jej obcinanie. Wrogiem są również Twoje zęby – obgryzanie paznokci to przykra i nieestetyczna przypadłość, która prowadzi do pogorszenia się stanu paznokci.

Zdjęcia: 123RF

Przeczytaj również: 5 nietypowych zastosowań lakieru do paznokci