wodoodporne kosmetyki na lato
HOT Kobieta Make up

Wodoodporne kosmetyki na lato. Czy to konieczne?

Share On Facebook

Wodoodporny makijaż zniesie prawie wszystko podczas urlopu. Nie trzeba się dwa razy zastanawiać czy przetrwa gdy wchodzimy do wody, albo gdy z nieba leje się skwar. Czy jednak wodoodporne kosmetyki na lato to dobry wybór?

Podczas wakacji kobiety najchętniej odpoczęłyby od makijażu. Naturalność jest w końcu teraz w modzie, wszędzie panuje trend no make-up, w dodatku lato sprzyja takim wyzwaniom. Dlaczego więc, gdy zbliża się lato albo trwa ono w najlepsze, panie chętnie sięgają po wodoodporne kosmetyki?

Przede wszystkim chodzi o efekt. W przypadku, gdy zwykłe kosmetyki do makijażu produkowane są bazie wody, te „wodoodporne” składają się z reguły z olejów mineralnych i roślinnych, wosków roślinnych, silikonów, żywic czy naturalnych polimerów. To właśnie te składniki umożliwiają długotrwałe utrzymywanie się makijażu w trudnych warunkach. Warto jednak znać rodzaje takich kosmetyków, gdyż nie wszystkie ze statusem „wodoodporne” wytrzymają kąpiel w morzu.

Wodoodporne kosmetyki na lato. Rodzaje

Długotrwałe i odporne na czynniki atmosferyczne kosmetyki można znaleźć w wielu drogeriach i sklepach internetowych. Szczególnie latem są one mocno promowane. Nic dziwnego. Posiadają one również właściwości pielęgnacyjne, które chronią skórę przed szkodliwym słońce oraz silnym wiatrem. Nie wszystkie jednak przetrwają letnią burzę, zabawy w jeziorze czy ekstremalny bieg survivalowy.

Rozróżnia się trzy typy kosmetyków długotrwałych i promowanych jako letnie.

wodoodporne kosmetyki na lato

Kosmetyki ze znacznikiem „Long lasting” to typ cechujący się długą trwałością. Bardzo dobrze sprawdzają się latem, jednak nie są one szczególnie odporne na wodę. Jeśli jednak kobieta nie ma w planach kąpieli w basenie morza śródziemnego a jedynie myśli o miłym wieczornym spacerze na promenadzie, ten rodzaj kosmetyków powinien wystarczyć.

Co innego jeśli znajdziemy na kosmetyku nazwę „Water resistant”. Są to już specjalnie dobrane produkty pod cięższe warunki niż zwykły spacer bulwarem. Zabezpieczą skórę przed nadmiernym przetłuszczaniem, są odporne na wilgoć i pocenie się. Jeśli uronisz łzy, z pewnością makijaż zrobiony tymi kosmetykami nie spłynie Ci po twarzy.

Najbardziej odpornym na ekstremalne działania są kosmetyki oznaczone terminem „Waterproof”. Jeśli je użyjesz z pewnością po kąpielach w morzu, wspinaczce górskiej, biegu typu Runmageddon będziesz wyglądać dobrze. Tego typu kosmetyki z reguły nie wymagają poprawek w ciągu dnia i czasami potrafią wytrzymać nawet 12 godzin.

Jak zmyć makijaż wodoodporny?

Wodoodporne kosmetyki, szczególnie te spod znaku „Waterproof” powstają na bazie tłuszczy, dlatego do demakijażu trzeba korzystać ze specjalnych preparatów. Z pewnością żele, mleczka, płyny micelarne do demakijażu na bazie wody nie poradzą sobie z tego typu kosmetyków. Najlepiej wybierać dwufazowe tłuste płyny, które po wstrząśnięciu łączą warstwy. Jest również bardziej naturalna metoda – użycie oleju kokosowego.

Taki makijaż jest zdecydowanie trwalszy od zwykłego. Dlatego pozbycie się go wymaga intensywniejszego pocierania twarzy. Dla osób o wrażliwej cery może to być problem. Poza tym niektóre składniki wodoodpornych kosmetyków mogą działać drażniąco na wrażliwą skórę powiek i twarzy. Kosmetyki te z pewnością trzeba używać z umiarem.

wodoodporne kosmetyki na lato naturalność

Wodoodporne kosmetyki na lato. Czy rzeczywiście są potrzebne?

Kobiety chętnie wybierają wodoodporne maskary – w końcu rzęsy zawsze muszą być piękne i długie. Tego typu tusze do rzęs składają się z żywic i wosków, które je nabłyszczają i dają mocno nasycony kolor oraz bardzo długo na nich się trzymają. Problemem jest jednak zmycie, trwa to dość długo.

O ile również wodoodporne błyszczyki czy pomadki mogą pozytywnie wpływać na stan ust, o tyle warto się zastanowić, czy kobieta potrzebuje tego typu kosmetyków latem. Jest to przecież bardzo swobodny czas, w którym staramy się nie przesadzać z kosmetykami (chyba, że się opalamy). Skóra twarzy również potrzebuje dłuższego odpoczynku, a lato to idealny czas, aby skorzystać z takiej okazji. Lato to świeżość, naturalność i lekkość. Tak właśnie powinny się czuj kobiety bez makijażu. Wbrew pozorom faceci to lubią.

Zdjęcia: 123RF

Przeczytaj również: Do opalania: pianka, mgiełka czy krem?