Kobieta Miłość i seks

Lekarze Kobietom – jak otrzymać receptę na pigułkę „dzień po”?

Share On Facebook

W Polsce już nie kupimy tabletki ellaOne bez recepty. A w przypadkach, gdy jest potrzebna – liczy się czas. Na szczęście powstała grupa Lekarze Kobietom!

Receptę na tę pigułkę może wypisać każdy lekarz, nawet rodzinny. Dlatego teoretycznie dostęp do niej nie jest, aż tak bardzo utrudniony. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak duże kolejki potrafią pojawić się w poczekalniach, nie wspominając już o klauzuli sumienia, na którą mogą się powołać lekarze i odmówić pomocy. Zawsze można jeszcze skorzystać z wizyty prywatnej, ale nie oszukujmy się – to wiąże się z dość wysokimi kosztami i nie każda kobieta może sobie na to pozwolić. Zwłaszcza, że koszt samej tabletki jest wysoki, bo wynosi około 100 zł.

jak otrzymać receptę na pigułkę „dzień po”

Z inicjatywy dr Aleksandry Krasowskiej, psychiatry działającej w Polskim Towarzystwie Medycyny Seksualnej na facebooku powstała grupa Lekarze Kobietom. Zrzesza ona lekarzy z całej Polski, którzy chcą pomóc i za symboliczną złotówkę, bądź za darmo wypisują recepty na tabletkę „dzień po”.

Co zrobić, aby uzyskać pomoc w tej grupie?

Jeśli nie udało się uzyskać pomocy u lekarza rodzinnego lub ginekologa, a sytuacja jest awaryjna, wtedy można skorzystać z pomocy grupy Lekarze Kobietom. Wystarczy wejść na stronę lekarzekobietom.pl, gdzie znajduje się formularz, który należy wypełnić. Kolejnym krokiem jest wykonanie testu ciążowego. Jest to konieczne, ponieważ już istniejąca ciąża jest przeciwwskazaniem do podania leku. Następnie można uzyskać wsparcie w grupie, zostanie wskazany lekarz współpracujący, który wypisze receptę.

Lekarzy uczestniczących w tej inicjatywie jest coraz więcej. Mapa lokalizacji znajduje się poniżej:

Lekarze są anonimowi, nigdzie nie ma spisu ich nazwisk, czy lokalizacji, w których prowadzą swoje gabinety. Pacjentka dopiero w potrzebie uzyskuje adres, pod który powinna się udać w sytuacji awaryjnej. To bardzo budujące, że w potrzebie kobiety mogą znaleźć pomoc. Gratulujemy odwagi, pomysłowości i zaparcia wszystkim lekarzom, którzy biorą udział w inicjatywie.