Dom Hot News Porady

Jak wybrać salę weselną?

Share On Facebook

Wybór sali weselnej nie należy do najłatwiejszych. Ta bardzo trudna misja czeka każdych Nowożeńców. Jak wybrać salę weselną, aby nie żałować? Z nami dacie radę!

Jest bardzo wiele elementów, które mają wpływ na wybór sali weselnej. Każdy aspekt trzeba dobrze przemyśleć i o niczym nie wolno zapomnieć. Warto też wiedzieć jakie pytania zadać właścicielowi sali i co powinno znaleźć się w umowie, żeby później nie ponieść dodatkowych, ukrytych kosztów. Poznaj poniższe wskazówki i wybierz salę idealną!

Wielkość sali weselnej

Najpierw należy ustalić przybliżoną liczbę nie gości. Nie muszą być to dokładne obliczenia, na tak wczesnym etapie przygotowań nie byłoby to możliwe. Wystarczy orientacyjna liczba, która później będzie się wahać w zależności od potwierdzenia przybycia. Wybierając salę weselną paradoksalnie lepiej jest zdecydować się na nieco mniejszą w stosunku do zaproszonych osób. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że parkiet będzie zawsze zapełniony, a poza tym dużo lepiej będą prezentowały się efekty świetlne, a później całość na pamiątkowych filmach i zdjęciach. Znajmy umiar i nie przeholujmy również w drugą stronę. Przecież nie chcemy, aby goście na siebie wpadali podczas tańca i walczyli o powietrze.

Pytania, które warto zadać:

 1. Jaka ilość osób zmieści się w sali?

 2. Na ile osób przeznaczony jest parkiet?

Lokalizacja sali weselnej

Nie tylko samo wnętrze ma znaczenie, ale również jego okolica. Jeśli zdecydujecie się na salę w centrum miasta, blisko kościoła, możecie być spokojni o transport gości i nie musicie się nim przejmować. Jednak na tym ucierpi okolica i klimat samego miejsca. Natomiast decydując się na piękną scenerię, na obrzeżach miasta, czy nawet np. nad jeziorem, czy w okolicznym zamku/dworku, powinniście liczyć się z dodatkowymi kosztami wynajęcia autokaru, czy też busa. Lepiej nie wybierać miejsca w okolicy, którego znajduje się np. złomowisko, czy też obiektu z innymi salami imprezowymi. Impreza obok innej, może skończyć się nieciekawie, pomijając muzykę i inne dźwięki, można natrafić na gości z tamtego przyjęcia, którzy mogą być różni.

Pytania, które warto zadać:

 1. Czy w najbliższym otoczeniu sali weselnej znajdują się pensjonaty, w których mogą nocować goście?

 2. Co z miejscem dla gości palących?

 3. Czy przy sali znajduje się ogród, z którego goście mogą korzystać?

 4. Czy w okolicy znajdują się inne sale, na których mogą odbywać się w tym samym czasie przyjęcia?

Jak wybrać salę weselną

Koszt wynajęcia sali weselnej

Wesele jest bardzo kosztowne. Na niektórych rzeczach jednak nie warto oszczędzać. Wybierając salę weselną często można usłyszeć kwotę od tzw. „talerzyka”, w takich sytuacjach warto upewnić się co dokładnie obejmuje cena, czy wliczone zostały takie usługi jak:

 • ciasta, słodycze,

 • dekoracje,

 • napoje,

 • parking dla gości.

Te wbrew pozorom oczywiste rzeczy, niekoniecznie takie są dla właściciela obiektu, dlatego lepiej jest się o tym upewnić.

Pytania, które warto zadać:

 1. Jaka jest wysokość zaliczki? Czy jest ona bezzwrotna?

 2. Kiedy nastąpi całkowite rozliczenie kosztów wesela?

 3. Czy istnieje ograniczenie co do minimalnej ilości gości na sali?

 4. Czy płacimy za gości, którzy nie zjawią się na przyjęciu?

Obsługa

Jest to bardzo ważny element, często traktowany po macoszemu. A przecież bardzo ważne jest to, aby kelnerzy byli mili, grzeczni, uśmiechnięci i schludni. Dodatkowo powinni ściśle współpracować z DJ-em, tak aby ciepłe posiłki były podawane w przerwach od tańca, a nie w trakcie zabaw. Dobrego menadżera sali poznamy już przy pierwszej rozmowie. Jeśli będzie chciał współpracować i iść na ustępstwa, nie powinno później być trudności z komunikacją podczas imprezy. A przecież przez całą noc atmosfera winna być iście szampańska!

Pytania, które warto zadać:

 1. Ilu kelnerów obsługuje przyjęcie?

 2. Do której pracuje obsługa?

 3. Czy menadżer jest obecny w trakcie wesela?

 4. Czy obsługa roznosi alkohol?

Jak wybrać salę weselną

Menu

Wybierając DJ-a przesłuchujemy muzykę, którą będzie puszczać, poznajemy playlistę, dlaczego nie miałoby być tak samo z jedzeniem? Mamy prawo do spróbowania jedzenia, które będzie serwowane na jednym z najważniejszych dni w naszym życiu. Ważne jest to, aby w menu znajdowały się również bezmięsne potrawy, nawet jeśli na liście naszych gości znajduje się tylko jeden wegetarianin. Dzięki temu nie będzie czuł się pominięty i nie będziesz oddawał połowy swojego posiłku partnerowi.

Pytania, które warto zadać:

 1. Czy lokal zapewnia ciasta, tort i ciepłe napoje?

 2. Co z wyżywieniem osób obsługujących wesele?

 3. Czy menu zawiera przywitanie Pary Młodej chlebem i solą?

 4. Czy obsługa sali w cenie menu zapakuje ciasto w prezencie dla gości?

Nocleg

Jeśli znaczna część zaproszonych gości dojeżdża z odległych zakątków kraju i świata specjalnie na Wasze przyjęcia, to warto pomyśleć o noclegu specjalnie dla nich. Jest to w dobrym guście i nie wypada pisać na zaproszeniu, że nocleg należy zorganizować sobie we własnym zakresie. W związku z tym, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić gościom spania w mieszkaniach rodziny, warto dowiedzieć się, czy sala weselna proponuje pokoje gościnne, bądź czy w niedalekiej okolicy znajduje się hotel.

Pytania, które warto zadać:

 1. Czy pokój dla nowożeńców jest w cenie wynajęcia sali?

 2. Czy w cenie znajdują się pokoje dla gości?

Wygląd sali weselnej

To bardzo ważny element! Często od wnętrza zależą pamiątkowe zdjęcia i filmy. Dlatego lepiej na początku wybrać motyw przewodni przyjęcia, aby dobrać salę odpowiednio do naszych upodobań. Wtedy będzie nam łatwiej ją udekorować i dobrać dodatki. Sala powinna być dodatkowo czysta i zadbana, istotnym atutem mogą okazać się np. lustra na ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń. Często właściciele sali proponują własne dekoracje, warto wcześniej je zobaczyć i zdecydować, czy wolicie sami się tym zająć, czy jednak zaufać menadżerowi.

Pytania, które warto zadać:

 1. Czy sala zapewnia aranżację florystyczną na stołach?

 2. Czy toalety są sprawdzane podczas przyjęcia, a czystość zostaje w nich zachowana?

 3. Czy istnieje wybór między okrągłymi oraz prostokątnymi stołami?

 4. Czy wszyscy goście zmieszczą się w jednej sali?

Jak wybrać salę weselną

Parkiet

Często traktowany pobieżnie – parkiet. Nie liczy się tylko to, że jest. Warto na nim stanąć, przejść się po nim, sprawdzić, czy jest śliski. Wtedy taniec na nim będzie utrudniony, szczególnie w szpilkach. Dlatego jest to bardzo ważny element całości, który powinien być odpowiednio skontrolowany.

Klimatyzacja

Na tę chwilę powinien to być już standard, więc Nowożeńcy często nawet o to nie pytają – a to błąd! Brak klimatyzacji wciąż się zdarza i potrafi zepsuć najlepszą zabawę. Zwłaszcza, kiedy ślub odbywa się w lipcu lub sierpniu. Klimatyzacja jest bardzo ważnym elementem, którego pominąć nie wolno!

Przeczytaj również: Wesele za pasem, a makijaż w lesie! Czyli jak pomalować się na własny ślub?