sposoby na suche oczy
Mężczyzna Pielęgnacja

Sposoby na wysuszone oczy. Porady i proste ćwiczenia

Share On Facebook

Słońce, suche powietrze… ale i częste przesiadywanie przed monitorem lub czytanie przy słabym oświetleniu. Jest wiele przyczyn zmęczonych i suchych oczu. Poznaj sposoby na wysuszone oczy.

Czujesz jak czasami zasychają Ci oczy i często je przecierasz? To może być początek suchości oczu. Nie jest to bardzo poważna dolegliwość, ale nazwa schorzenia „zespół suchego oka” może przerażać. Ponadto może uprzykrzać Ci codzienne funkcjonowanie. Jak się przed tym ochronić?

Zespół suchego oka jest schorzeniem, który polega na niedostatecznym wydzielaniu łez. Zaburzone mogą być w tym wypadku również składy poszczególnych warstw filmu łzowego, inaczej mówiąc skład Twoich łez nie jest prawidłowy, co uniemożliwia odpowiednie nawilżanie gałki ocznej.

Przyczyn jest wiele, od suchego powietrza w pomieszczeniach czy na dworze, przez częste przesiadywanie przed ekranami, po nawet noszenie szerokich oprawek okularów. Jak sobie z tym poradzić?

jakie sposoby na suche oczy

Jeśli masz zaczerwienione oczy lub czujesz piasek pod powiekami, to sygnał aby baczniej przyjrzeć się swoim oczom. Podstawą leczenia zespołu suchego oka jest przywrócenie prawidłowego nawilżania oczu. Nie ma w tym żadnej filozofii i to żadne odkrycie Ameryki. Dzięki kilku sprawdzonym ćwiczeniom i naturalnym metodom można uniknąć nawet zbędnych zabiegów.

Domowe sposoby na suche oczy

Jeśli nie chcesz, bądź obawiasz się skutków alergicznych kropli do oczu, które zalecane są do objawów zespołu suchego oka, mamy dla Ciebie kilka prostych porad jak zwalczyć suchość oka.

1. Podstawową metodą na zapobieganie suchości oka jest unikanie sytuacji, które to schorzenie może wywołać. Mamy tu na myśli przestrzeń i otoczenie, w których żyjesz. Unikaj dymu papierosowego, częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub tam gdzie jest suche powietrze, otwierania okien, silnego wiatru (ciepłego i zimnego). Suche powietrze możesz nawilżać specjalnymi nawilżaczami powietrza. Ważne, aby powietrze gdzie przebywasz było umiarkowanie wilgotne.

2. Regularne mruganie powiekami może Ci pomóc. To nie banał. Jeśli przesiadujesz często przed monitorem rób regularne przerwy i staraj się częściej mrugać powiekami. Pomóc może również regularne picie wody, co najmniej do 2 litrów dziennie.

3. Jeśli mówimy już o monitorach i ekranach, mamy małą techniczną poradę. Umieść monitor lub inny duży ekran na którym pracujesz lub przy którym odpoczywasz, 10-20 stopni poniżej poziomu oczu. Takie działanie pomoże zredukować transpirację filmu łzowego (cienkiej warstwy płynu na powierzchni gałki ocznej).

4. Aktywny z Ciebie człowiek? Jeśli często biegasz, jeździsz na rowerze nie zapominaj o okularach chroniących przed wiatrem i promieniami słonecznymi. Będąc majsterkowiczem również nie zapomnij o okularach ochronnych, unikniesz dostawania się do oczu pyłu i drobinek – po każdej tego typu pracy przemyj oczy pod bieżącą wodą.

5. Ćwicz oczy. Częste robienie „ósemek” pod zamkniętymi powiekami, szerokie ziewanie czy nawet patrzenie się określony punkt zamiennie może pomóc Twoim oczom. Takie ćwiczenia nie tylko rozciągną mięśnie gałki ocznej ale i pomogą w produkcji filmu łzowego.

Jeśli powyższe metody nie będą skuteczne, radzimy sięgnąć po krople do oczu na zmęczone i suche oczy. Również fachowa pomoc lekarza w nagłych wypadkach jest po prostu konieczna. Jeśli często masz zaczerwienione i przekrwione oczy, czujesz ból w kącikach a powieki stają się opuchnięte lub opadają, może to być początek innych chorób. Lekarz w tym wypadku to najlepszy wybór.

Zdjęcia główne: 123RF

Przeczytaj również: Drewno na oczach, czyli drewniane oprawki

Komentarze dla “Sposoby na wysuszone oczy. Porady i proste ćwiczenia

  1. dużo siedzę przed komputerem bo taką mam pracę i niestety oczy przez to nie raz pieką, są zmęczone i nie raz mam uczucie jakby mi coś wpadło do oka, okulista polecił mi stosować często krople do oczu, dlatego prawie każdy dzień zaczynam od zakroplenia hialeye free, są bez konserwantów i daja na długo ulgę i w końcu po pracy nie mam oczu jak królik czerwonych

  2. u mnie krople hialeye sie nie sprawdzily, po prostu efektow zadnych po ich uzywaniu nie bylo ;/ zaczelam stosowac Starazolin i widze poprawe

  3. dla mnie hialeye free są najlepsze, kwas hialuronowy jest znany z tego że dobrze nawilża oczy, widzę że jak regularnie stosuję to nawet jak czasami zapomnę to oczy się nie przesuszają

Comments are closed.