woda w diecie
Dieta Mężczyzna Suplementy

Woda w diecie. Dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

Share On Facebook

Woda stanowi ponad 60% masy naszego ciała. Cały organizm funkcjonuje dzięki wodzie, dlatego jest ona tak bardzo ważna w naszej codziennej diecie.

Woda mineralna to naturalny suplement. Dostarcza organizmowi niezbędnych mikroelementów, wodorowęglanów a także jod, fluor i żelazo. Bez niej możemy czuć się osłabieni i zmęczeni, mogą nas boleć stawy a nawet możemy odczuwać zakwasy (mięśnie zbudowane są z 75% wody). Brak regularnego spożywania wody może powodować również suchość skóry, oczu a nawet płuc. Woda w diecie to podstawa codziennego funkcjonowania.

Cały nasz organizm zbudowany jest praktycznie z H2O, nawet kości, które mają w sobie aż 22% wody. Nasz mózg to 70-80% wody, w krwi jest jej aż 83%. Nie dziwi więc podejście dietetyków, którzy wręcz nawołują, aby nie zapominać o spożywaniu wody w ciągu dnia. Woda jest bardzo ważna w procesie funkcjonowania naszego całego organizmu. Reguluje przecież metabolizm, wchłanianie substancji odżywczych i wydalanie toksyn. Ma bezpośredni wpływ na szybkość przemiany materii. Zaleca się wypicie jednej szklanki wody mineralnej na czczo rano i na noc, to pomoże oczyścić Twój organizm.

Woda w diecie w ciągu dnia. Ile jej pić?

Każdy kto poważnie podchodzi do kwestii własnego zdrowia, nie tylko ludzie aktywni czy dbający o dietę, powinni pić sporo wody w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne w sezonie letnim, kiedy bardzo szybko tracimy wodę oraz elektrolity z organizmu. Ile dokładnie trzeba jej pić? Niektórzy twierdzą, że co najmniej 1 litr w zupełności wystarczy, inni głoszą, że musi to być średnio 2 litry wody na dobę, również tą pochodzącą z pokarmów. W okresie wyższych temperatur nawet o 1 litr więcej.

Z nadmierną ilością spożywania wody nie można też oczywiście przesadzać. Może to doprowadzić do hiponatremii – obniżonego poziomu sodu we krwi. Woda wypłukując sód z organizmu może przyczynić się nawet do obrzęku mózgu, co kończy się śmiercią.

 

woda w diecie
Fot. imtmphoto / 123RF

 

Woda jako podstawa diety, w procesie odchudzania i dla aktywnych

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy albo po prostu utrzymać dobrą formę? Woda to podstawa przy aktywnym trybie życia. Ćwiczyć w domu, na siłowni, biegasz, wspinasz się, pływasz… nie może przy Tobie zabraknąć dużej butelki wody mineralnej. Ważne jest jednak, aby pić wodę po ćwiczeniach, nie przed , gdyż żołądek może to odczuć jako pokarm i będzie Ci zwyczajnie ciężko wykonywać określone ćwiczenia.

Woda przyspieszając nasz metabolizm sprzyja procesowi odchudzania. Zmniejsza uczucie głodu. Picie określonej ilości wody w ciągu dnia pomoże Ci zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Zdjęcie główne:  pinkomelet / 123RF