Dieta Mężczyzna Suplementy

Twój mózg potrzebuje zrównoważonej diety

Share On Facebook

Mózg to najbardziej niedoceniany organ w naszym organizmie. Jak o niego dbać, szczególnie będąc aktywnym mężczyzną? Rozwiązaniem jest odpowiednia dieta dla mózgu.

Mózg stanowi tylko 2% masy naszego ciała. Potrzebuje jednak aż 20% energii produkowanej przez nasz organizm. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, aby mózg, a w konsekewncji całe ciało, funkcjonowało prawidłowo.

Siła umysłu

W naszym mózgu jest ponad 100 miliardów neuronów, a każdy z nich może tworzyć do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi. Neurogeneza, czyli proces powstawania nowych komórek nerwowych zachodzi przez całe nasze życie. To pokazuje jak bardzo ważną częścią naszego ciała jest mózg i jak bardzo potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. O mózg trzeba po prostu dbać.

Umysł dieta dla mózgu
fot. 123RF

Często się mówi, że siła naszej woli oraz pozytywne myślenie są najlepszym lekarstwem na każdą chorobę. Nie można umniejszać siły naszego umysłu w codziennym życiu, szczególnie gdy to właśnie mężczyźni są bardziej podatni na stres i choroby psychiczne. A gdy nasz umysł szwankuje, szwankują również inne części naszego ciała. Warto więc karmić mózg optymizmem a w szczególności odpowiednimi produktami.

Jedzenie przyjazne mózgowi. Jaka dieta dla mózgu?

Lubisz łososia na kanapkę a może na obiad? To dobrze, łosoś i ryby morskie to podstawa w tej diecie tak samo jak jajka, zielone warzywa (szpinak, brokuł), jabłka, banany czy jagody. Po wiele z tych produktów łatwo sięgnąć w ciągu dnia.

Szczególnie ważne dla aktywnych, uprawiających sport mężczyzn są tłuszcze nienasycone. Możesz je znaleźć w olejach roślinnych (rzepakowy, oliwa z oliwek, sezamowy, słonecznikowy) w orzechach a przede wszystkim właśnie w rybach. Smaczna sałatka na drugie śniadanie w pracy z dodatkiem tych składników to żaden wstyd. Lepsze to niż batonik, który ma w sobie wiele tłuszczów, raczej nie sprzyjających dobrej formie.

dieta dla mózgu
fot. 123RF

Zrównoważona dieta, witaminy i suplementy dostarczą mózgowi odpowiednie składniki. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Przede wszystkim produkty bogate w witaminy z grupy B, m.in. B6 i B12. To właśnie one pozytywnie wpływają na stan umysłu. Nie zapominaj o magnezie, który pomaga wchłaniać witaminy właśnie z tej grupy. Nie może ich zabraknąć w naszym codziennym jadłospisie. Jeśli odczuwasz zmęczenie, stres a nie masz czasu na przygotowywanie odpowiednich posiłków sięgnij po suplementy, które będą uzupełnieniem twojego menu.

Magnez dieta dla mózgu
fot. 123RF

Dieta dla mózgu na 100%

Częste i małe posiłki zapewniają optymalną pracę mózgu. Zróżnicowana dieta, bogata w witaminy z grupy A, B, D, E, K oraz magnez to podstawa dbania o najważniejszy organ w naszym ciele. Bardzo ważnym elementem jest również regularne jego dotlenianie. Nasz mózg „konsumuje” ponad 20% tlenu, które wdychamy a kluczowa jest w tym wypadku odpowiednia jego regeneracja. Nie zapominajmy o chwilach relaksu, szczególnie na świeżym powietrzu. Warto rozważyć uprawianie sportu. Po ciężkim dniu godzinka na siłowni czy bieganie bardzo korzystnie wpłyną na stan mózgu.