Kobieta Moda

Jak dobrać biustonosz?

Share On Facebook

Dobrze dobrany biustonosz może zdziałać cuda. Nawet najpiękniejsza figura w najseksowniejszej sukience będzie wyglądała mało korzystnie, jeśli bielizna nie będzie odpowiednia.

Stanik o zbyt małej miseczce, może tworzyć tzw. „bułeczki”, które wyglądają bardzo źle w każdym stroju, natomiast zbyt duży będzie źle podtrzymywał biust, przez co ten nie będzie się dobrze prezentować. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby stanik był idealny, wręcz stworzony dla danych piersi. Tylko jak go wybrać?

Jak wybrać rozmiar stanika?

Nie jest to wcale, aż tak skomplikowane jakby się mogło wydawać, najważniejsze jest to, aby poznać kilka podstawowych zasad, które ułatwią Ci dobór stanika doskonałego.

 • Zmierz obwód pod biustem, a od uzyskanej sumy odejmij 5-10 cm. Analogicznie, jeśli wyszło Ci 85 cm., powinnaś wybrać stanik, którego obwód wynosi 75 cm.

 • Gdy przymierzasz stanik, nie zaczynaj od założenia ramiączek, tylko najpierw zapnij obwód, a następnie pochyl się, popraw piersi i dopiero wtedy załóż ramiączka.

 • Gdy zapinasz stanik w obwodzie nie używaj ostatniej haftki, czyli najciaśniejszej. Weź pod uwagę to, że biustonosz może się rozciągnąć, wtedy nie będzie się nadawał do noszenia. Dlatego lepiej mieć dwie haftki „w zapasie”.

 • Jak rozpoznać, że miseczka jest dobra? Jeśli po założeniu stanika Twoje piersi dzielą się na pół i tworzą tzw. „bułeczki” – miseczka jest za mała, natomiast kiedy stanik odstaje od biustu – za duża. Bez kilkukrotnego przymierzania się nie obejdzie.

 • Fason stanika jest również bardzo ważny. Powinien on modelować biust. Więcej informacje na ten temat znajduje się poniżej.

Jaki fason biustonosza wybrać?

Nie tylko odpowiednio dobrany rozmiar stanika jest kluczem do sukcesu, ale również fason. Nie każde piersi będą dobrze wyglądać we wszystkich rodzajach biustonosza.

 • Jeśli jesteś posiadaczką dużych piersi dobrze wiesz o tym, że niemal najważniejsze jest jego odpowiednie podtrzymanie, dlatego warto byś wybrała fason „balkonetka” lub „full cup”, czyli taki, który całkowicie zabuduje Twój biust, co pozwoli na idealne jego podtrzymanie i uniesienie.

 • Masz małe piersi? Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku może okazać się stanik typu push-up, ponieważ może on spłaszczyć biust, a poza tym noszony przez cały czas może nawet zdeformować biust przez wkładkę, co spowoduje wgłębienie w dolnej części. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku może okazać się biustonosz typu „plunge”, który nisko kończy się fiszbinami, co zapewni odpowiednie zebranie piersi oraz ich uniesienie.

 • Jeśli Twoje piersi są szeroko rozstawione również w tym przypadku może zdać egzamin biustonosz typu „plunge” albo „push-up” (lepiej go używać na specjalne okazje).

 • Masz blisko osadzone piersi? Również warto w tym przypadku wybrać biustonosz typu „plunge”, dzięki któremu fiszbiny nie będą wbijać się w piersi.

Jak ocenić, czy stanik leży na piersiach w odpowiedni sposób?

 • Tył stanika powinien przylegać do pleców, a zapięcia pozostawać na tej samej wysokości. W trakcie noszenia nie powinno zmieniać swojego położenia.

 • Piersi leżą doskonale w miseczkach, mieszczą się w pełni, tzn. że w okolicach pach nic nie wystaje, nie tworzą się tzw. „bułeczki”.

 • Piersi są uniesione, nie opierają się na brzuchu, jeśli jest inaczej, to obwód stanika jest zbyt luźny.

 • Nie widać żadnego luzu w miseczkach, nie odstają, ani się nie fałdują. W przeciwnym razie są po prostu zbyt duże.

Ważne jest to, aby przy każdej zmianie obwodu stanika, wybierać inny rozmiar miseczki, ponieważ te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli obwód stanika będzie większy – miseczka musi być mniejsza, jeśli obwód się zmniejsza – rozmiar miseczki powiększa.

Pierwszy komentarz dla “Jak dobrać biustonosz?

Comments are closed.