worki pod oczami
Kobieta Pięlegnacja

Sposoby na worki pod oczami. Kilka sprawdzonych chwytów

Share On Facebook

Spuchnięta, zaokrąglona skóra wokół oczu to problem wielu z nas. Jak sobie z tym skutecznie poradzić? Przedstawiamy kilka sprawdzonych domowych zabiegów.

Worki pod oczami to zmora wielu pracujących osób, szczególnie tych, którzy długo przebywają przy monitorze komputera. Jednak zaczerwienienia, cienie i opuchlizna pod oczami mogą wiązać się nie tylko z przepracowaniem. Długotrwały stres lub choroba, starzenie, alergia a nawet uwarunkowania genetyczne mogą być powodem mało estetycznego wyglądu skóry na twarzy i w obrębie oczu. Również bezsenność, alkohol, papierosy i inne używki. Jak tego uniknąć?

Główna przyczyna worków pod oczami

Limfy w tkankach podskórnych, a precyzyjniej ich zastój. Kiedy zaczynamy zwyczajnie o siebie nie dbać, nasza dieta i styl życia mają wiele do życzenia, wspomniana limfa zaczyna krążyć wolniej w naszym organizmie. Cały proces metaboliczny jest spowolniony, a tym samym produkty przemiany materii nie odprowadzane są do naczyń chłonnych a trafiają bezpośrednio do tkanki podskórnej, np. w obrębie oczu.

worki pod oczami sposoby

Jak nie mieć worków pod oczami?

Można wykorzystać domowe i naturalne sposoby, aby poprawić wygląd skóry pod oczami. Oto kilka z nich.

1. Kompres z ogórka. To najpopularniejsza metoda na worki pod oczami. Wystarczy ukroić plasterek i położyć na powieki, a ogórek wyciągnie z Ciebie „zmęczenie”. Najważniejsze, aby warzywo było schłodzone. Dlaczego jest to popularna metoda, którą używa się nawet w SPA? Ogórki zawierają flawonoidy i przeciwutleniacze, co pozwala zmniejszyć zaczerwienienia, podrażnienia i obrzęki wokół oczu.

2. Plasterki ziemniaka. Potas może zmniejszyć opuchliznę. Ziemniaki posiadają duże ilości tego pierwiastka, ale przede wszystkim skrobi, która łagodzi stany zapalne. Kompres powinien trwać co najmniej 20 minut.

3. Lubisz herbatę? W żadnym wypadku nie wyrzucaj torebki od niej! Woreczki od herbaty to skuteczny sposób na pozbycie się opuchlizny pod oczami. Co ciekawe, herbata również jak kawa posiada kofeinę, która zwęża naczynia i redukuje obrzęki. Można śmiało stosować przez 30 minut.

4. Mleko. Kleopatra nie mogła się mylić. Mleko przynosi ulgę i zmniejsza opuchliznę. Namocz nim waciki i przyłóż do zamkniętych powiek.

5. Dieta. Oczywiście to podstawa. Nie może w Twoim codziennym jadłospisie zabraknąć cynku, magnezu i potasu. Zadbaj o produkty spożywcze, w których jest sporo tych pierwiastków i minerałów. Pij dużo wody w ciągu dnia, nawet do 2 litrów!

6. Rumianek, czyli tradycja naszych babć działa cuda. Kompres z tego kwiatu przynosi ulgę i zmniejsza zaczerwienienia. Można zwyczajnie wykorzystać napar jak również torebki po herbacie.

worki pod oczami kompres z ogórka

Worki pod oczami to nie tylko przypadłość ludzi chorych, zmęczonych i zestresowanych. Na zmiany w okolicach oczu narażone są również osoby, które chętnie i namiętnie się opalają lub korzystają z solarium. Głównym powodem jest zatrzymanie wody w organizmie i starzenie się skóry. Również te czynniki trzeba brać pod uwagę w walce z workami pod oczami.

Zdjęcia: 123RF

Przeczytaj również: Jak czyścić pędzle do makijażu