rak szyjki macicy
Hot News Kobieta Pięlegnacja

Październik miesiącem walki z rakiem!

Share On Facebook

Nie odkładajcie tej wizyty na później. Już dziś umówcie się na badania. Szybko wykryty rak szyjki macicy jest w 99,9% uleczalny.

Październik jest miesiącem, w którym przypominamy jak ważne są kontrolne badania u ginekologa. W codziennym zabieganiu bardzo łatwo o tym zapomnieć.

W Polsce każdego roku prawie cztery tysiące kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Im później wykryty nowotwór tym gorsze rokowania dla pacjentki. Pierwsze stadium raka tzw. nieinwazyjne przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie cytologii.

Pamiętaj nie ma wieku, w którym problem ten by Cię nie dotyczył. Raka szyjki macicy wykrywany jest zarówno u bardzo młodych dziewczyn jak i u dojrzałych kobiet.

Objawy raka szyjki macicy

Pierwsze stadium przebiega zwykle bezobjawowo. Początkowe symptomy, które mogą wzbudzić nasz niepokój to krwawienie międzymiesiączkowe, obfite miesiączki, krwawienie po stosunku, bóle w podbrzuszu.

Czasami chore cierpią na niedrożność jelit lub niewydolność nerek. Rzadko miewają bóle miednicy i nieprzyjemny zapach z pochwy.

Kolejna fantastyczna blogerka #kwiatkobiecosci #diagnostykajajnika #rakjajnika #rzuccien #rzuccienpodejrzenia

A post shared by Organizacja Kwiat Kobiecości (@kwiatkobiecosci) on

Leczenie raka szyki macicy

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia chorej. Przy wczesnym stadium nowotworowym wystarczy zwykle leczenie farmakologiczne. W przypadku inwazyjnego raka szyjki macicy konieczna jest już rozległa operacja, radioterapia i radiochemioterapia.

dzisiaj na planie w słusznej sprawie! @kwiatkobiecosci 🌸

A post shared by Julia Wieniawa-Narkiewicz (@juliawieniawa) on

Profilaktyka

Pamiętajmy, najważniejsza jest profilaktyka. Kilka minut w gabinecie ginekologicznym może uratować nam życie. Każda zdrowa kobieta powinna wykonywać cytologię przynajmniej raz w roku. Kobiet, które znajdują się w grupach zwiększonego ryzyka (przypadki choroby w rodzinie, nosicielstwo wirusa HPV, częsta zmiana partnerów seksualnych, przyjmowanie leków obniżających odporność) muszą powtarzać badanie nawet co 6 miesięcy.

Pierwsze badanie cytologiczne zaleca się wykonać w wieku 21 lat

Według badań około 70% inwazyjnych raków szyjki wywołanych zostało przez rozwój przewlekłego zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) typu 16 i/lub 18. Obecnie wielu lekarzy zachęca do stosowania szczepionek, zawierających cząstki wirusopodobne, które wykazują skuteczność w walce z zakażeniem HPV.

W walkę z rakiem szyjki macicy angażują się także gwiazdy m.in. Julia Wieniawa, Krystian Wieczorek czy Anna Dereszowska.

Przeczytaj również: Makijaż waginy nowym trendem?