Dom Porady Sprzątanie

Raz, dwa, trzy… Brudu w domu nie masz Ty!

Share On Facebook

Zajęcie znienawidzone przez wielu, jednak konieczne. Nie wiesz jak zabrać się za porządki w swoim domu? Pokażemy Ci jak to zrobić szybko i sprawnie w kilku krokach!

 

 

Krok 1: okna, zasłony i firany

Mycie okien jest konieczne po zimie. Do tego zajęcia możesz użyć środków dostępnych w sklepach lub mieszanki 1 szklanki wody, 1 szklanki octu i 2 łyżek spirytusu. Do mycia wykorzystaj gazetę z nieśliskiego papieru lub ręczniki papierowe, dzięki temu unikniesz smug!

Krok 2: szafy i szafki

Najpierw wyciągnij wszystko z szafy, później powycieraj półki wilgotną ściereczką. Nim posegregujesz rzeczy, wnętrze mebla wyschnie. Wyrzuć wszystkie ubrania, które już Ci się nie przydadzą. Zimowe ułóż w zakamarkach szafy, a przygotuj te letnie. Jeśli masz mało miejsca mogą Ci się przydać worki próżniowe, które zmniejszą objętość np. puchowych kurtek.

Krok 3: kurz

Kurze ścieramy często w miejscach widocznych. Zapominamy o zakamarkach, w których czają się roztocza. Odśwież ściany, sufit, żyrandol i kaloryfer. Do wyczyszczenia tego ostatniego na pewno przyda się długi, cienki przyrząd, np. drewniana łopatka z kuchni, czy druciany wieszak. Nie zapomnij o wyczyszczeniu fug między płytkami, te miejsca są często traktowane po macoszemu.

Krok 4: kuchnia

Kto codziennie czyści piekarnik? Nikt! Zapieczony tłuszcz jest zmorą niejednej gospodyni. Aby skutecznie pozbyć się zapieczonego tłuszczu wystarczy użyć mieszanki pół szklanki wody z ¼ szklanką sody oczyszczonej i 1 łyżeczką płynu do mycia naczyń. Masą pokryj przypalone miejsca i brud, a po 15 minutach umyj wodą i gąbką. Jeśli posiadasz piekarnik z termoobiegiem ustaw w nim miskę z wodą i go włącz. Unosząca się para powinna rozpuścić zaschnięty brud. Posprawdzaj terminy przydatności wszystkich produktów, żeby nie spotkała Cię przykra niespodzianka. Lodówkę umyj wodą z dodatkiem sody, podobnie jak mikrofalę.

Dzięki takiemu rozkładowi uporasz się z porządkami w krótką chwilę. Jeśli masz taką możliwość to dobierz sobie pracowników. Męża możesz poprosić o umycie okien, a dzieci o przeglądanie produktów spożywczych, szukanie dat przydatności do spożycia może okazać się dla nich dobrą zabawą.