jak spakować kosmetyki
Gadżety Kobieta Porady

Jak spakować kosmetyki do samolotu LOT?

Share On Facebook

LOT to polskie linie lotnicze, z którymi co roku na wymarzone wakacje i urlopy podróżują tysiące turystów. Wybierasz się na wymarzone wakacje i nie wyobrażasz sobie rajskiego plażowania bez ulubionego olejku, balsamu i perfum? Zastanawiasz się, czy możesz przewozić perfumy w bagażu podręcznym lub rejestrowanym? Nie wiesz, jak je dokładnie zapakować? Sprawdziliśmy wytyczne linii lotniczych LOT i podpowiemy co kryje się pod pojęciem travel size.

Jak spakować kosmetyki do samolotu? Weź to co najważniejsze

Podróż samolotem różni się znacząco od podróżowania innymi środkami transportu. Latanie trwa zwykle krócej, jest wygodniejsze i nie ma potrzeby robienia nieoczekiwanych postojów i przystanków. Jedynie co nas ogranicza w lataniu to bagaż. Według zasad, torby nie mogą przekraczać określonej wagi i wymiarów. Nie wolno również przewozić wszystkiego w bagażu podręcznym. Dotyczy to m.in. kosmetyków. By uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, przed wyjazdem warto zrobić sobie listę najpotrzebniejszych preparatów. 

Pamiętaj, że kosmetyki pierwszej potrzeby takie jak: pasta do zębów, żel pod prysznic, mydło, możesz kupić na miejscu lub otrzymasz je w ramach wyposażenia pokoju hotelowego. Gorzej jest w przypadku produktu pielęgnacyjnych. Nie we wszystkich krajach ulotki kosmetyków zawierają polski opis. Nie należy również w wakacje zmieniać kosmetyki, które dobrze działają. Nagła zmiana na niesprawdzony kosmetyk może zakończyć się podrażnieniami i nieestetycznymi zaczerwienieniami podczas urlopu — a tego właśnie nie chcemy.

Jakie kosmetyki zabrać na wakacje?

Przed wyjazdem zrób „kosmetyczną listę” najpotrzebniejszych preparatów. Do codziennej pielęgnacji należy zabrać ze sobą:

 • płyn micelarny,
 • żel do twarzy,
 • tonik, krem na dzień i na noc,
 • płyn do higieny intymnej,
 • antyperspirant,
 • balsam do ciała, 
 • krem pod oczy,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Co z kosmetykami do makijażu? Weź je ze sobą, ale wybierz te w uniwersalnych kolorach (np. beże, brązy, pastelowe róże). W przypadku eyelinerów wybieraj formuły wodoodporne, a jeśli chodzi o perfumy — postaw na jeden sprawdzony zapach. W przypadku większej ilości wybierz kilka perfum w małych opakowaniach. 

Jak spakować kosmetyki do samolotu LOT?

Jak spakować kosmetyki do samolotu? Wybierz travel size

Czy w bagażu rejestrowanym można przewozić kosmetyki i perfumy? Tak! W tego typu bagażu można przewozić kosmetyki, ale pod uwagę należy wziąć obowiązujące limity wagi i wymiaru bagażu oraz zasady dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych. Na stronie przewoźnika LOT przewoźnika dowiadujemy się, że:

”Całkowita masa netto nieradioaktywnych artykułów medycznych i toaletowych (włączając aerozole) takich jak lakiery do włosów, perfumy, wody kolońskie oraz medyczne artykuły zawierające alkohol, nie może przekraczać 2 kg (4,4lb) lub 2 L (2qt), a waga netto pojedynczego artykułu nie może przekraczać 0,5 kg (1lb) lub 0,5 L (1pt). Zawory spustowe na aerozolach muszą być zabezpieczone nasadką lub innym, odpowiednim mechanizmem zabezpieczającym nieumyślny wypływ zawartości.”

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie kosmetyki były zapakowane w sposób, który zabezpieczy (np. szklane flakoniki) przed zbiciem. Dla bezpieczeństwa warto je owinąć miękkim materiałem.

Jakie kosmetyki można przewozić w bagażu podręcznym?

Podróżując po krajach w Europie, na pokład samolotu można tylko wziąć ograniczone ilości płynnych substancji. Zaliczamy do nich:

 • perfumy,
 • żele,
 • pasty,
 • kosmetyki płynne (błyszczyki, podkład, tusze do rzęs),
 • kremy, balsamy,
 • żele do golenia,
 • dezodoranty.

Tego typu kosmetyki podczas kontroli na lotnisku muszą został poddane kontroli bezpieczeństwa i sprawdzone przez obsługę.

Co jest dozwolone? Zwróć uwagę na pojemności i rodzaj opakowania

Dozwolone jest przewożenie m.in. płynów w pojemnikach do 100 ml, które zapakowane są w przezroczystą, możliwą do otwarcia i zamknięcia torbę o pojemności do 1 litra. W podróż można zabrać również produkty dietetyczne, medykamenty oraz pokarm dla dzieci.

Co z kosmetykami i innymi produktami kupionymi na strefie wolnocłowej?

Tutaj należy wiedzieć, że zakupy zrobione na strefie wolnocłowej muszą być zapakowane i przechowywane z paragonem sprzedaży. Zakupy powinny znajdować się w specjalnej torbie (STEB), która posiada oznaczenia czerwonymi taśmami. Takiej torby nie wolno otwierać przed przylotem na lotnisko docelowe, chyba że o otwarcie poprosi Cię obsługa lotu.

Kosmetyczka do samolotu — jak powinna wyglądać?

Tutaj nie znajdziesz informacji o kolorze kosmetyczki i materiale wykonania. Kosmetyczka do samolotu służy to przewożenia wszystkich płynów — kosmetyków, perfum, które wpisują się w definicję substancji płynnych. Wszystkie kosmetyki należy umieścić w opakowaniach do 100 ml objętości  w jednej przezroczystej torbie, której pojemność nie przekracza 1 litra. W praktyce może to być woreczek strunowy, który kupisz praktycznie w każdej drogerii lub supermarkecie.

Kosmetyki travel size — czym są?

Kosmetyki travel size to specjalne produkty, które można znaleźć w ofercie wielu producentów. Oferowane są one w małych pojemnościach, które sprawdzą się podczas podróży. Są doskonałą alternatywą dla „pełnowymiarowych” kosmetyków, które zajmują w bagażu dużo miejsca. Opcja travel size powinna przypaść do gustu zwłaszcza kobietom, które na wakacyjne wyjazdu potrafią zabrać ze sobą wiele kosmetyków. 

Share On Facebook