Akcesoria Dom Kuchnia Porady

Wysoka zabudowa kuchni. Czy to się sprawdza?

Share On Facebook

Mała kuchnia może być funkcjonalna oraz wyglądać atrakcyjnie. Wystarczy w projekcie uwzględnić kilka sprawdzonych elementów. Jednym z nich jest górna zabudowa.

Wysokie szafki sięgające do sufitu, na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się mało funkcjonalne i trudno dostępne. Jest to jednak dodatkowa przestrzeń użytkowa, która jest idealnym rozwiązaniem dla małych kuchni lub aneksów. Dlaczego wysoka zabudowa kuchni nadal się sprawdza?

Wysoka zabudowa kuchni ma wiele zalet

W kuchni staramy się unikać zbędnych rzeczy, które często lądują na górnych szafkach. Taki widok jest po prostu mało estetyczny. Wykorzystując w zabudowie szafki po sam sufit otrzymujemy wspomniany wcześniej dodatkowy obszar na przechowywanie zbędnych rzeczy, misek czy mało używanych akcesoriów. Taka magazynowa mini strefa to nie jedyna zaleta. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na spiżarnię możesz wygospodarować miejsce na przechowywanie żywności właśnie w górnych szafkach. To praktyczne rozwiązanie.

Wysoka zabudowa kuchni
fot. 123RF

Oprócz zwiększonej powierzchni przechowywania akcesoriów lub produktów spożywczych górna zabudowa rozwiązuje często jeden, prozaiczny problem – kurz. Po prostu nie ma gdzie się gromadzić.

Mechanizmy wspomagające otwieranie

Myślisz nad tym, jak będziesz sięgał po produkty w górne partie szafek? Czasami wystarczy zwykły taboret lub krzesło, ale już teraz producenci mebli kuchennych proponują specjalne zawiasy oraz zaawansowane mechanizmy, spomagające otwieranie. Mamy tu podnośniki i siłowniki, które można dobrać w zależności od preferencji kąta otwarcia frontów. Są również systemy otwierania dotykowego z cichym domykiem, które bardzo dobrze sprawdzają się w zabudowie pod sam sufit.

fot. 123RF

Trzeba mieć również na uwadze, że wysoka zabudowa nie dla wszystkich jest dobrym rozwiązaniem. Osoby o małym wzroście z pewnością nie będą zachwyceni z tego typu aranżacji, nawet jeśli mogą korzystać ze wspomnianego wcześniej taboretu. Wszystko zależy jednak od preferencji, rozwiązań projektowych i możliwości finansowych. Mimo wszystko, górna zabudowa kuchni wygląda po prostu estetycznie i efektownie. Dobierając różną kolorystykę frontów oraz ich rodzaj można zaaranżować naprawdę oryginalną kuchnię, która nie tylko jest funkcjonalna ale i nowoczesna.