sposoby na blizny
Kobieta Pięlegnacja

Sposoby na blizny. Pozbądź się ich naturalnymi składnikami

Share On Facebook

Tworzenie się blizn jest naturalnym procesem regeneracji ciała. To nic innego jak tkanka łączna, która zastępuje uszkodzoną skórę. Jak pozbyć się mało estetycznych blizn?

Blizna powstająca na zranionym fragmencie skóry jest tak naprawdę biologicznym opatrunkiem ciała. Ślad po zranieniu na skórze może być jednak mniej widoczny lub bardziej, w zależności od specyfiki rany i jej wielkości. Małe, mechaniczne uszkodzenia ciała mogą skutkować prawie niewidocznymi bliznami, które znikają po jakimś czasie. Te większe stanowią jednak problem bardziej estetyczny.

Przyzwyczajeni jesteśmy do dbania o naszą skórę. Stosujemy kremy, specjalne balsamy i olejki nawilżające. Wszystko po to, aby nasza skóra wyglądała zdrowo i pięknie. Może się jednak zdarzyć, że doświadczymy mało przyjemnych skaleczeń lub skomplikowanych mechanicznych uszkodzeń ciała. Po głębokich i dużych ranach często pozostają widoczne blizny. Jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby na blizny. Sprawdzone preparaty medyczne i kosmetyki

Specjalne preparaty na blizny pozwolą uporać się z mało estetycznymi znamionami i pozostałościami po uszkodzeniach ciała. Wspomagają one nie tylko leczenie ran, ale zmniejszają przebarwienia na skórze, których można doświadczyć również po intensywnym i lekkomyślnym opalaniu – przeczytaj sposoby na oparzenia słoneczne.

W tego typu leczeniu pomagają z reguły żele, kremy i maści, w składzie których można znaleźć silikony, które stworzą odpowiednie warunki do gojenia się ran, jak również czynne substancje pochodzenia roślinnego. W tych ostatnich można spotkać takie substancje jak – heparynę, alantoinę czy alfa-hydrokwasy.

sposoby na blizny znane preparaty

Warto zatrzymać się przy alfa-hydrokwasach. Stosowane są w kosmetykach codziennych w różnym stężeniu i sprzyjają regeneracji naskórka. Preparaty z silniejszą dawką kwasów owocowych AHA mogą nie tylko uporać się z zewnętrzną warstwą skóry, oczyszczając i usuwając nagromadzony na niej obumarły naskórek, ale również działają inwazyjnie w głębi skóry – stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Różnego typu maści z alfa-hydrokwasami z pewnością pomogą pozbyć się widocznych blizn.

Warto na przykład stosować preparaty Cepan, Heparizen 1000, Silaurum, plastry silikonowe Sutricon czy skoncentrowane ekstrakty z kwasów owocowych.

Inne naturalne i domowe sposoby na blizny

1. Jeśli posiadamy niewielkie znamiona czy blizny, można użyć mniej inwazyjnych preparatów naturalnego pochodzenia. Na przykład na blizny dobrze działa wyciąg z cebuli.

2. Można również użyć kosmetyków, w składzie których znajdują się np. śluz ślimaka – silne właściwości regeneracyjne, wyciąg z sosny zwyczajnej czy wąkroty azjatyckiej – szybko goi rany i wspiera produkcję kolagenu.

3. Olej z rokitnika jest cenioną substancją, którą można również stosować na blizny. Posiada właściwości regenerujące naskórek, dzięki m.in. kwasom tłuszczowym omega-7, beta-karotenie, witaminie A, sterolom roślinnym.

4. Olej rycynowy, który jest bardzo łatwo dostępny skutecznie niweluje i rozjaśnia blizny oraz pomaga osobom, które mają problemy z trądzikiem, przebarwieniami, zaskórniakami czy bruzdami.

5. Aloes to źródło wielu witamin z grypy B, minerałów jak wapń, żelazo, mangan, potas, magnez i cynk. Bardzo dobrze znamy jego właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Stosowanie aloesu pomoże również uporać się z małymi bliznami, przyspieszając odnowę naskórka.

6. Olejek herbaciany. Posiadanie tego olejku jest gwarantem skutecznej walki z bliznami. Regularne jego stosowanie pomoże pozbyć się znamion, przebarwień i blizn.

Zdjęcia: 123RF

Przeczytaj również: Spaleni słońcem. Co na oparzenia słoneczne?