Aromaterapia kojarzy się nam raczej z czasem jesienno-zimowym. Można jednak, a nawet zaleca się stosować olejki eteryczne latem. Jakie olejki eteryczne na lato najlepiej wybrać?
Lato wbrew pozorom sprzyja stosowaniu olejków eterycznych. O tej porze roku lubimy aktywny tryb życia, a pobudzanie go olejkami może nam w tym jeszcze bardziej pomóc. Oczywiście lato to owoce w różnej postaci, ale najbardziej pamiętamy te na świeżo obierane. Chodzi tu głównie o cytrusy, które podczas wakacji najchętniej jemy i wąchamy. Tak, jeśli ktoś pamięta świeże i energiczne zapachy południowych cytrusów wie w czym rzecz. Soczystość i energia, które czuć podczas obierania świeżych owoców daje nam niespożytej i pozytywnej energii. Do tego dążymy. Te unikalne zapachy staramy się odwzorować na co dzień, szczególnie po powrocie z urlopu.
Podczas lata owocowe zapachy przodują. W tym okresie chętnie jemy cytrusy w różnych postaciach. Nic dziwnego, że to właśnie cytrusowe zapachy kojarzą nam się najbardziej z latem. Olejki eteryczne z owoców cytrusowych nie dość, że pachną świeżością, to w dodatku uspokajają, działają antydepresyjnie, likwidują napięcia nerwowe a nawet bezsenność. Olejki sporządzane ze skórek cytryn, pomarańczy, grejpfrutów czy limetek dodają energii i witalności. Chętnie stosuje się je w kosmetyce. Cytrusowe olejki eteryczne można spotkać w oliwkach do ciała, oliwkach do masażu czy balsamach. To nie tylko zmysłowa aromaterapia, to również pielęgnacja naszej skóry.
Olejki eteryczne na lato pomagają w walce z komarami?
Nawet te najpiękniejsze i beztroskie chwile wakacyjnego relaksu mogą nam popsuć insekty. Nie łudźmy się, obok słonecznych dni jesteśmy narażeni na komary i kleszcze. Olejki eteryczne z różnych roślin potrafią skutecznie je odstraszyć. To kolejny argument za tym, aby stosować olejki eteryczne na lato.
Tu najbardziej owadobójczym olejkiem jest ten pozyskiwany z trawy cytrynowej oraz eukaliptusa. To naturalna bariera chroniąca nasze ciało przed zmasowanym atakiem niepożądanych insektów. Ekstrakty z tych roślin skutecznie odstraszają komary, kleszcze, pająki, muchy czy osy. Jest to szczególnie ważne, gdy lubimy przebywać na świeżym powietrzu. Kosmetyki z ekstraktami z eukaliptusa, trawy cytrynowej, paczuli czy lawendy pomogą nam się uporać z nieproszonymi gośćmi. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stosować olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Z olejków można samemu przygotować spray na bazie alkoholu i rozpylać na ciało.
Zapachy lata skondensowane w roślinach
Nie tylko cytrusy są wyznacznikiem lata. Wspomniana wcześniej lawenda wspiera również naszą skórę przy oparzeniach słonecznych. Stosowanie tego olejku z olejem bazowym wpływa na nas relaksująco, odprężająco i wyciszająco.
Lato kojarzy Ci się z miętą? Ta roślina nie tylko chętnie wykorzystywana jest do wakacyjnych drinków, ale ekstrakt z niej daje dużo świeżego i relaksującego powiewu na naszej skórze. Ponadto korzystanie z olejku miętowego działa bardziej pobudzająco niż kawa.
Babciny rumianek to przesada? Ależ skąd! Łagodny zapach tego kwiatu pomoże odzyskać harmonię i wyciszyć się. W połączeniu z lawendą działa pielęgnacyjnie na naszą skórę, ponadto działa antyoksydacyjnie. To bardzo dobre zestawienie dla osób aktywnych fizycznie. Jeśli więc Twoje wakacje są aktywne, nie może zabraknąć w Twoim bagażu mgiełki sporządzonej na bazie olejku rumiankowego, który sprzyja rozluźnianiu się mięśni.
Zdjęcia: 123RF