Dieta Fitness Hot News Kobieta Pięlegnacja

Jak zwalczyć cellulit?

Share On Facebook

Niemal każda kobieta boryka się z tym problemem, ale nie jesteśmy skazane na cellulit! Możemy się go pozbyć. Dowiedz się jak.

Odpowiednia dieta, ćwiczenia, zabiegi wykonywane u specjalistów oraz domowe metody mogą zdziałać cuda. Dzięki kilku prostym i szybkim metodom możemy na dobre zapomnieć o skórce pomarańczowej.

Czym jest cellulit?

To przypadłość kobieca, która polega na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, wody oraz produktów przemiany materii. Przez to powstaje tzw. skórka pomarańczowa, na skutego obrzęku, który zakłóca funkcjonowanie tkanek łącznych i zaburza cyrkulację limfy oraz krwi. Cellulit najczęściej pojawia się na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach oraz ramionach.

Rodzaje cellulitu

Aby odpowiednio walczyć z cellulitem trzeba najpierw poznać jego rodzaje.

Cellulit wodny

Dotyka on bardzo wielu kobiet i nie jest zależny od masy ciała. Powstaje przez zaburzenie naturalnego rytmu hormonalnego. Właśnie dlatego bardzo często dotyka dojrzewających nastolatek, kobiet stosujących antykoncepcję, czy tych w ciąży. W tych okresach w organizmie kobiety toczy się istna hormonalna burza. Jak rozpoznać, czy masz cellulit wodny? Wystarczy ścisnąć dłonią skórę, jeśli jest pofałdowana, opuchnięta oraz napięta, a nie masz nadprogramowych kilogramów – jesteś posiadaczką cellulitu wodnego. W dalszej części artykułu dowiesz się w jaki sposób możesz się go pozbyć.

Cellulit tłuszczowy

Ten rodzaj problemu dotyka główne kobiet ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej, u pań z nadwagą i zaburzeniami przemiany materii. Po ściśnięciu dłonią fałdu skóry, ta będzie pofałdowana i opuchnięta, ale też dodatkowo będzie to bolesne. Ból w tym przypadku jest spowodowany uściskiem rozrośniętych komórek tłuszczowych na zakończenia nerwów. Ten rodzaj cellulitu jest trudniejszy do zwalczenia, ale nie jest to niemożliwe, więc nie poddawaj się i na to znajdziemy sposób.

Stopnie cellulitu

Cellulit może również występować w kilku stopniach zaawansowania, najbardziej podstawowe i najczęściej przedstawiane to:

  • pierwszy stopień, tzw. „skórka pomarańczowa”, która obejmuje biodra, uda, pośladki, kolana oraz ramiona. Można ją rozpoznać po ujęciu skóry w fałd;

  • drugi stopień, tutaj pojawia się już zmniejszenie elastyczności skóry, a cellulit jest widoczny już po samym napięciu mięśni;

  • trzeci stopień, zgrubienia podskórne zaczynają być bolesne;

  • czwarty stopień występuje, gdy zgrubienia są większych rozmiarów, skóra staje się wiotka i blada, guzki są bolesne.

Ćwiczenia na cellulit

Mam złą wiadomość dla leniuszków – bez ćwiczeń się nie obejdzie, niestety. Trzeba się z tym pogodzić i zacząć się ruszać, co przyniesie również wiele pozytywnych efektów dla reszty ciała i zdrowia. Ważne jest to, aby przy wyborze odpowiednich dla siebie ćwiczeń skupić się na tych, które angażują dużo układów jednocześnie. Dobre mogą okazać się przysiady ze sztangą, czy wykroki z wyciskaniem sztangielka. Niestety, kobiety również niekiedy muszą dać sobie w kość na siłowni. Jeśli nie mamy zbyt dużej nadwagi, warto zacząć biegać, czy uczęszczać na aerobik. Natomiast, kiedy interesują nas ćwiczenia domowe, żaden problem. Na internecie jest dostępnych bardzo wiele filmików z gotowymi ćwiczeniami, które poprawią nasz wygląd. Poniżej przykładowy, polecany przez nas:

Dieta wspomagająca walkę z cellulitem

Aby wspomóc walkę z cellulitem, ze swojej diety najlepiej całkowicie wyeliminować:

  • sól, ponieważ powoduje obrzęki,

  • potrawy tłuste i ostre, które sprzyjają gromadzeniu się wody,

  • kawę i papierosy, ponieważ zostawiają w organizmie szkodliwe substancje, które gromadzą się również w komórkach tłuszczowych,

  • słodycze i fast-foody.

Za to warto więcej spożywać:

  • produktów lekkostrawnych, takich jak ryby, chude sery, ryż, białe mięso, które przyspieszą przemianę materii,

  • różnorodnych produktów o wysokiej wartości odżywczej,

  • wody, przynajmniej 2 litry niegazowanej o niskiej zawartości sodu, aby wypłukać organizm z toksyn,

  • owoców i warzyw,

  • zielonej herbaty, która ma działanie przyspieszające przemianę materii.

Lepiej jeść mniej, a częściej, w związku z tym 4-5 posiłków w ciągu dnia może się okazać idealnym rozwiązaniem.

Domowe sposoby na cellulit

Nie tylko w gabinecie medycyny estetycznej, wydając duże pieniądze, możemy pozbyć się skórki pomarańczowej, ale też w domu.

Peelingi

Można je wykonać samodzielnie, np. z soli morskiej, żeby pobudzić mikrokrążenie i zwiększyć przepływ limfy, bądź z cukru. Jeśli chcesz zrobić taki peeling samodzielnie, możesz skorzystać z jednego z przepisów znajdujących się tutaj.

Masaże

Masaż manualny, za pomocą specjalnej rękawicy, czy wody może okazać się zbawienny przy walce z cellulitem. Wystarczy naprzemiennie zimną i ciepłą wodą pod prysznicem polewać silnym strumieniem wody miejsca ze skórką pomarańczową. Dzięki temu poprawi się mikrokrążenie i elastyczność skóry. Do masaży dobrze też stosować odpowiednie kremy i balsamy, które dodatkowo zawierają odpowiednie składniki wspomagające walkę od zewnątrz. Przegląd najlepszych produktów tego typu znajdziesz tutaj. Natomiast na tym filmiku możesz zobaczyć w jaki sposób wykonać antycellulitowy masaż:

Kawa i cytryna na cellulit

Okazuje się, że nawet fusy z kawy mogą sprawić, że skóra stanie gładsza i mocniejsza, co na pewno wspomoże pozbycie się z cellulitu. Wystarczy wymieszać fusy z dowolnym balsamem do ciała i wcierać tę mieszankę przez kilka minut w miejsce, w których znajduje się cellulit. Cytryna natomiast, a dokładniej sok z niej, może wspomóc tę walkę od wewnątrz. Wystarczy sok wyciśnięty z całej cytryny wlać do 3/4 szklanki wody i dodać do tego szczyptę pieprzu dokładnie mieszając całość. Miksturę można pić trzy razy dziennie, aby uzyskać optymalne efekty.

Zabiegi likwidujące cellulit

Istnieje bardzo wiele zabiegów medycyny estetycznej, które są stosowane przy tego typu schorzeniach. Są często oparte na różnych masażach, wymrażaniu komórek tłuszczowych, czy ultradźwiękach. Stopień zaawansowania cellulitu może być określony przy pomocy urządzenia do USG, dopiero po tym lekarz powinien zalecić odpowiednie leczenie. Najczęstsze zabiegi to:

  • karboksyteria, polegająca na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który przyśpieszy spalanie tłuszczu oraz poprawi metabolizm. Musi być powtórzony mniej więcej dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące;

  • mezoterapia, podczas której wstrzykiwana jest specjalna substancja poprawiającą krążenie, bądź przyspieszająca spalanie tłuszczu. Zabieg również powinien być powtarzany (4 zabiegi w miesiącu);

  • masaż próżniowy, który pobudza głębokie warstwy skóry z cellulitem, dzięki czemu pozytywnie wpływa na krążenie limfatyczne oraz redukcję wszelkich obrzęków;

  • kriolipoliza, polega na wymrożeniu komórek tłuszczowych, nie tylko powoduje zniknięciu cellulitu, ale też zgromadzony w danym miejscu tłuszcz.