próchnica u dzieci
Akcesoria Konkursy i Testy Testy

Próchnica u dzieci: walcz z nią od początku! [TEST]

Share On Facebook

O higienę jamy ustnej warto dbać już od pierwszego ząbka – przekonują stomatolodzy. To nasza w tym głowa by nasze dziecko miało zdrowe zęby. A jak zachęcić maluszka do używania szczoteczki i pasty? Przekonać go, że to świetna zabawa!

Do szczoteczki do zębów można przyzwyczajać już najmłodsze dzieci. Niech widzą, jak my szczotkujemy zęby po posiłku. Gdy już pojawi się pierwszy ząbek, można wyposażyć się w małą silikonową szczoteczkę, a wspólne szczotkowanie potraktować jako codzienną, rodzinną zabawę!

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo past i szczoteczek do zębów przeznaczonych dla najmłodszych. Sprawdzamy dla Was kilka z nich:

ECODENTA O ZAPACHU POZIOMEK Z WYCIĄGIEM Z MARCHWI I KALIDENT, BEZ OSTRYCH CZĘŚCI ŚCIERNYCH I FLUORU:

Pasta zawiera 97% substancji pochodzenia naturalnego, w składzie nie znajdziemy między innymi fluoru, SLS, parabenów i cukru. Plus za naturalny skład.

ELMEX PASTA DO ZĘBÓW DLA DZIECI:

Zawiera aminofluorek w ilości 500 ppm F; do stosowania od pierwszego ząbka do szóstych urodzin; sam smak pasty jest dosyć neutralny, co może być minusem dla tych maluchów, dla których pasta np. owocowa może być atrakcją. Z drugiej strony, naszym zdaniem, smak nie zachęci dzieci do zjadania jej;

MY LITTLE VADEMECUM (PASTA DLA DZIECI W WIEKU 0-6 LAT):

Pasta do zębów dla dzieci o smaku jabłkowym; w składzie znajdziemy fluorek sodu (500 ppm F); smak jabłkowy może zachęcić maluchy, które nie przepadają za miętowym smakiem pasty. Z drugiej strony – może jednak zachęcać do zjadania produktu. Warto pamiętaj o tym by nauczyć malucha wypluwania pasty!

SIGNAL PASTA DO ZĘBÓW DLA DZIECI O SMAKU OWOCOWYM (DLA DZIECI W WIEKU 2-6 LAT):

Pasta dla nieco starszych maluchów. Owocowy smak; zawiera fluorek sodu (450 ppm F); podobnie jak w przypadku pozostałych past z fluorkiem – warto zwracać uwagę na to, by dziecko nie zjadało smakowego produktu!

Warto pamiętać, by dzieci stosowały pasty pod nadzorem dorosłych. Nie nakładajmy na szczoteczkę ilości większej niż ziarenko grochu.

Podobnie jak past, na rynku jest ogromny wybór szczoteczek do zębów dla dzieci. Dla maluszków najodpowiedniejsze będą te miękkie, poręczne i… kolorowe! Chodzi przecież o przeciwdziałanie próchnicy, ale i dobrą zabawę.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

  • przekonaj je, że to świetna zabawa! kolorowe szczoteczki i smakowe pasty ułatwią zadanie;
  • szczotkujcie zęby wspólnie – dzieci uwielbiają naśladować to, co robią rodzice!;
  • nauczcie się piosenki o myciu zębów – obowiązkowo wspólnie śpiewajcie ją w łazience! 🙂
  • pozwól dziecku na samodzielność; nawet jeśli pierwsze próby nie będą zbyt efektowne, to samodzielne mycie to dla dziecka powód do dumy!
  • naucz dziecko wypluwać pastę (to dodatkowa umiejętność i atrakcja podczas mycia zębów!)

 

Zdjęcie główne: Ilya Andriyanov/123RF