plan porodu
Ciąża i poród Dziecko

Ulubiona muzyka, gaz rozweselający… O co możesz poprosić, pisząc plan porodu?

Share On Facebook

Brzmi jak abstrakcja? Niekoniecznie! Choć przebiegu porodu nie da się zaplanować, to – idąc na porodówkę – warto mieć ze sobą dokument, który będzie zbiorem Twoich porodowych preferencji!

Niektóre szkoły rodzenia pisanie planu porodu włączają do programu kursu dla par, do jego stworzenia zachęca Fundacja Rodzić Po Ludzku, a także niektórzy lekarze i położne.

Choć oczywistym jest, że w trakcie porodu to dobro i zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze, warto wiedzieć, że możemy mieć wpływ na przebieg tego wielkiego wydarzenia.

Fot. kzenon/123RF

To możesz zaznaczyć, pisząc plan porodu:

  1. Kto ma być obecny z Tobą przy porodzie (mąż, partner, mama, doula, przyjaciółka…) A może chcesz rodzić sama? Czy zgadzasz się na obecność studentów w sali porodowej? A może nie życzysz sobie ich obecności? – to też możesz zaznaczyć w planie.
  2. Jaką pozycję chcesz przybrać w trakcie porodu? Czy chcesz chodzić? A może wolisz leżeć? Sądzisz, że pomoże Ci prysznic? A może skakanie na piłce? – o tym też możesz napisać w swoim planie.
  3. Wolisz być informowana o każdej medycznej interwencji i wyrażać zgodę bezpośrednio przed? Czy zdajesz się na personel w szpitalu? Chcesz spróbować różnych metod łagodzenia bólu? Zależy Ci na ochronie krocza? – to też może się znaleźć w Twoim planie.
  4. Jakiej atmosfery potrzebujesz dla swojego komfortu? Może ma Ci towarzyszyć ulubiona muzyka? Chcesz mieć możliwość, by w czasie porodu zjeść coś słodkiego? A może marzysz o ciszy i przygaszonym świetle? – o tym również możesz napisać w planie.
  5. Gdy już urodzi się dziecko – kto ma przeciąć pępowinę? Czy przeciąć ją od razu, czy po ustaniu tętnienia krwi? Ile czasu potrzebujesz dla siebie i dziecka (według obowiązujących standardów nieprzerwany kontakt skóra do skóry powinien trwać minimum dwie godziny!)? Czy chcesz karmić piersią? Potrzebujesz pomocy w przystawieniu dziecka? – o to również możesz poprosić pisząc swój plan.

To tylko niektóre z punktów, jakie możesz opisać w swoim planie porodu. Przychodząc z nim na porodówkę, warto pamiętać, że jest to zbiór porodowych preferencji, i być otwartym na sugestie i propozycje personelu medycznego. A plan pozwoli położnym i lekarzom lepiej Cię poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i obawy.

Czy masz już za sobą doświadczenie porodu? A może ten moment dopiero przed Tobą? Czy miałaś ze sobą w szpitalu plan porodu? Jeśli tak, o jakich preferencjach pisałaś? Koniecznie daj znać w komentarzu!

 

Zdjęcie główne:© Philippe Degroote/123RF

Share On Facebook

Pierwszy komentarz dla “Ulubiona muzyka, gaz rozweselający… O co możesz poprosić, pisząc plan porodu?

Comments are closed.