W tym sezonie kleszczy jest dosyć sporo a nasze czworonogi są na nie szczególnie narażone. W jaki sposób należy usuwać kleszcze i jak się przed nimi ustrzec?
Niestety nie tylko w lasach można natrafić na te groźne pajęczaki. Miejskie skwery, parki, place zabaw obrośnięte soczystą zielenią, trawniki a nawet przydomowe ogródki mogą być siedliskiem kleszczy. Nasze czworonogi, szczególnie psy, najbardziej są na nie narażone. Długa sierść sprzyja zagnieżdżaniu się kleszczy w skórę zwierzęcia.
Kleszcz, wróg publiczny numer jeden
Kleszcze należą do najbardziej niebezpiecznych pajęczaków. Od niedawna przystosowały się do suchych i nasłonecznionych terenów. Coraz bardziej lubią miasta, upodobały więc sobie skwery, parki czy opuszczone miejsca, do których praktycznie nikt nie zagląda. To w takich miejscach mogą natrafić na różnych żywicieli, w tym lisy, psy czy koty. Dla ludzi są równie niebezpieczne.
Nawet jeśli masz przeświadczenie, że Twój pies jest chroniony przed kleszczami i innymi pasożytami, po każdym spacerze sprawdź czy czasami ten pajęczak nie zagnieździł się w sierści Twojego pupila. Gdzie najcześciej można je znaleźć?
Kleszcze lubią wilgotne, miękkie i ciemne miejsca. Warto więc sprawdzić czy nie wgryzł się w skórę pod obrożą, w okolicach ucha, pod ogonem, pod pachą, w okolicach krocza czy między palcami. Najtrudniej znaleźć je gdy są jeszcze małe, ale to znak, że jeszcze nie opiły się krwią swojego żywiciela. Jeśli wyczuwasz lekkie zgrubienia i małe czarne punkciki, to może być pasożyt. Jeśli kleszcz jest duży i opity krwią, trzeba go czym prędzej, ale ostrożnie wyciągnąć.
Wykręcać czy nie wykręcać? Jak usunąć kleszcza z psa
Najprostszą metodą jest użycie pensety. Do dyspozycji są również specjalne chwytaki, które można kupić w sklepach zoologicznych. Trzeba działać szybko ale nie nerwowo i pamiętać, że kleszcza się nie wyrywa. Należy złapać pensetą kleszcza najbliżej skóry psa i okrężnym ruchem w lewą stronę wyciągnąć. Nie zawsze wykręcanie jest potrzebne, ale warto taką metodę stosować aby nie oderwać odwłoka od główki.
Dlaczego trzeba to robić szybko? Kleszcz niewyciągnięty w całości może pluć śliną, która jest zakażona. To najbardziej niebezpieczny efekt źle wyciągniętego pasożyta. Stanowcze wykręcanie może ułatwić odczepienie zassanego już aparatu gębowego. Ważne, aby nie smarować kleszcza żadnymi specyfikami czy maściami, które mogą również zestresować pajęczaka, a to z kolei może przyczynić się do plucia śliną przez kleszcza. Miejsce, z którego został wyciągnięty można odkazić spirytusem salicylowym. W razie niepokoju można psa zawieść do weterynarza, aby go zbadał.
Co należy zrobić, by ustrzec się kleszczy?
Oczywiście nie wszystkie preparaty na kleszcze chronią zwierzaki w 100%. Trzeba je jednak stosować, aby zminimalizować ryzyko przedostania się kleszczy na naszych pupili. Warto również wiedzieć, że kleszcze najbardziej aktywne są w godzinach porannych a także wieczornych. Jeśli w tych porach wychodzicie z psem na spacer musicie o tym pamiętać i po wyprowadzeniu przeglądać sierść.
Zdjęcie główne: meepoohyaphoto/123RF
Jest tez fajny środek fiprex, który eliminuje większość kleszczy wgryzionych już w skórę psa w ciągu 1-2 dni i tez skutecznie chroni przed kleszczami. W tym roku mój psiak nie miał w ogóle kleszczy i oby tak dalej 😉