Akcesoria Dom Porady

Stare meble z odzysku. Renowacja mebli jest trendy

Share On Facebook

Chcesz zmienić wystrój wnętrza swojego domu, ale nie stać Cię na nowe, designerskie meble? Wystarczy poszukać ich na strychu lub w piwnicy. Czasami ze starych rzeczy można stworzyć naprawdę zjawiskowe przedmioty.

Starsi ludzie mają często to do siebie, że lubią gromadzić różne rzeczy. Zdarza się więc, że przez dłuższy czas nie wyrzucają oni cennych dla siebie przedmiotów a nawet mebli. Wchodząc do mieszkania takich osób od razu do głowy przychodzi nam myśl o muzeum lub rzeczach z innej epoki. Często jednak u swoich dziadków możemy znaleźć prawdziwe designerskie unikaty, które nadadzą się do renowacji i wykorzystania w nowym wnętrzu.

Renowacja mebli ma sens

Myśląc o przearanżowaniu własnego mieszkania zastanawiamy się nad tym, co zrobimy ze starymi meblami. Niekiedy zwyczajnie pozbywamy się ich i idziemy do sklepu zaopatrując się w nowe. Dla tych, którzy nie lubią nowoczesnego stylu lub związani są ze starym wyposażeniem wnętrz, rozwiązaniem może być renowacja mebli. Niektóre „przestarzałe” meble można wykorzystać ponownie i dać im nieco nowego blasku. Czasami wystarczy odrobina wyobraźni lub po prostu zwykła farba olejna, lakier i papier ścierny oraz chęci, aby stworzyć coś ciekawego.

renowacja mebli
fot. 123RF

Gdzie, oprócz strychu, piwnicy czy mieszkań po starszych ludziach, można znaleźć meble, które wykorzystamy do renowacji? Ludzie często nie są świadomi tego, jak cenne posiadają przedmioty  wystawiając je na śmietnik. Bywa, że osiedlowe śmietniki stają się istną galerią starych przedmiotów. To łakomy kąsek dla kolekcjonerów i amatorów renowacji. A to, co na pierwszy rzut oka może być zwykłe i przestarzałe, może okazać się prawdziwym designerskim rarytasem, np. z czasu PRL-u.

Stare meble = drogie meble?

Zdarza się, że takie meble, po tylu latach lub po renowacji, mają bardzo wysoką wartość rynkową. Przykładem jest fotel Chierowskiego, który był ikoną stylu lat 60. Obecnie na portalach aukcyjnych potrafi kosztować od 300 zł do nawet powyżej 1000 zł.

Aktualne trendy w aranżacji wnętrz kładą nacisk na stare przedmioty z odzysku, które można odnowić. Będąc w posiadaniu wspomnianego fotela wystarczy więc położyć na zniszczonym drewnie nową warstwę ochronną, a rozprute siedzisko oddać w ręce tapicera. Fotel zyska dzięki temu nowy blask.

renowacja mebli
fot. 123RF

Trzeba pamiętać, że dobry design się nie starzeje, czasami wystarczy odrobina pomysłu, chęci i kilka prostych czynności, aby stworzyć nowy, oryginalny mebel. Najprostszym sposobem jest zaopatrzenie się w farby, lakiery do drewna lub lakierobejce, którymi malujemy i odnawiamy starą strukturę drewna. Fronty mebli można również obkleić tapetą lub innymi materiałami samoprzylepnymi, dodając im nieco innego charakteru. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i przede wszystkim spojrzenia łagodniejszym okiem na stare meble. Renowacja mebli to czasami również pierwszy krok do odnalezienia sposobu na życie…

Komentarze dla “Stare meble z odzysku. Renowacja mebli jest trendy

  1. Odnawianie starych mebli jest niezwykłe, ale trzeba mieć na to czas. Bardzo podoba mi się ten styl, ale nie mam miejsca ani czasu zeby zabrac sie za to sama. Ostatnio wpadlam na strone pimpit i tam maja odnawiane meble. Kupował ktos stamtad?

    1. Nie jest wcale niezwykle. Wystarcza checi I pomysly. Lenistwo I pieniadze chodzA do ikei itp.

Comments are closed.