Czarnuszka zwana również czarnym kminkiem ma w sobie wiele prozdrowotnych, aktywnych substancji. Wzmacnia odporność ale i nadaje potrawom smaku. Sprawdź do czego można jej użyć.
Zwana również złotem faraonów, czarnuszka od wieków stanowi panaceum na wszelkie zło – oprócz śmierci 😉 Ziarna oraz wytwarzany z nich olej można było znaleźć nawet w grobowcach władców Egiptu. Starożytni doceniali jej działanie, stąd miała swoje zaszczytne miejsce w „domowych” apteczkach.
Obecnie współczesne badania naukowców oraz dietetyków tylko potwierdzają prozdrowotne właściwości czarnuszki. Nic dziwnego, nasiona tej siewnej rośliny zawierają substancje antynowotworowe, które pomagają w niektórych stanach rakowych – udowodniono, że przyczyniają się do śmierci komórek białaczki, raka piersi, szyjki macicy, okrężnicy czy trzustki. Ponadto czarnuszka przydaje się w zapobieganiu cukrzycy, astmy, nadciśnieniu, wrzodów żołądka, kataru i kaszlu a nawet depresji. Zwalcza nawet trądzik. Skąd takie właściwości?
Bogate źródło wszelkiego dobra
Z nasion czarnuszki wytwarza się olej, który składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych nawet w 85%! Ponadto ma w sobie węglowodany, białko i dużą ilość aminokwasów, alkaloidy, beta-karoten, witaminy z grupy B, witaminę A, E, F, selen, magnez czy tymochinon – najcenniejsze źródło właściwości prozdrowotnych.
W codziennym życiu ma szerokie zastosowanie. Nie podrażnia żołądka i przewodu pokarmowego, dlatego wykorzystywana jest jako zamiennik przypraw w kuchni. Jednak z czarnuszki można również przygotować prozdrowotny napar – istny eliksir zdrowia. Zmielone nasiona można zaparzyć jak herbatę (ok. 20 minut) i odcedzić. W ten sposób używa się jej jako płukanki lub zwykłego napoju, ale również jako płyn do przemywania skóry – leczy trądzik i niweluje stany zapalne.
Zastosowanie czarnuszki w codziennym menu
Czarnuszką można zastąpić w kuchni pieprz. To najczęstszy sposób dodawania tej drogocennej rośliny do potraw. Głównie przez to, że zmielone nasiona przypominają w smaku ostre korzenne przyprawy. Ponadto pięknie pachnie i dodaje potrawom niezwykłego aromatu muszkatałowo-korzennego. W jakich daniach najlepiej uwydatnia swój zapach i smak?
Przyprawa z czarnuszki nadaje się najlepiej jako marynata do mięs – głównie delikatnych jak drób czy jagnięcina. Bardzo dobrze komponuje się z sałatkami, pieczywem, twarogiem, zupami czy kaszami – tu wielkie pole popisu dla potraw w stylu fit i zdrowej żywności. Warto przed dodaniem nasion czarnuszki uprażyć ją na ogniu, aromat będzie jeszcze bardziej intensywny. Poza tym zamiast oliwy można użyć do sałatek przecież oleju z nasion.
Zdjęcia: 123RF