Dom Kuchnia Porady

Ergonomia w kuchni. Wybierz odpowiedni układ

Share On Facebook

To tu spędzamy wiele godzin w ciągu dnia. Prawidłowe rozplanowanie kuchni i rozmieszczenie mebli oraz niezbędnych akcesoriów, ułatwi i usprawni nam codzienną pracę.

W kuchni najbardziej liczy się sprawna i szybka praca. Lubimy kiedy mamy wszystko pod ręką i nie musimy wykonywać zbędnych ruchów. Przygotowywanie posiłków powinno być przyjemnością a takie czynności jak pieczenie, krojenie, obieranie czy zmywanie, powinny mieć swoje strefy, które pomogą skrócić je do minimum. Jak to rozplanować, by przede wszystkim nie męczyć się w kuchni?

Planując swoją pierwszą kuchnię lub jej przebudowę trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Przede wszystkim rozplanowanie układu i prawidłowe rozmieszczenie mebli i sprzętu, aby odległości między nimi były odpowiednie i tym samym nie narazić się na zbędne nadkładanie sobie drogi.

Istnieje pięć podstawowych stref kuchennych, w których umiejscowione są odpowiednie meble i sprzęty. Pierwsza, to strefa gdzie przechowujemy żywność, czyli lodówka. Druga to miejsce, gdzie przechowujemy naczynia. W trzeciej znajdują się zmywarka, zlew i kosz na odpady. Czwarta strefa zarezerwowana jest dla przyrządzania posiłków, najważniejszym jej elementem jest odpowiedniej długości i wysokości blat. Piąta to strefa gotowania, tu znajdują się kuchnia i piekarnik.

ergonomia w kuchni
fot. 123RF

Kuchnia zaprojektowana wg zasad ergonomii, powinna zachować kolejność od strefy nr 1 do strefy nr 5, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wysokość blatu to standardowo 85 cm, długość to najlepiej do 110 cm, ale im jest ona większa, tym bardziej komfortowo przygotowuje się posiłek. Ale to jeszcze nie wszystko. Pamiętaj o tym, gdzie Twoja kuchnia będzie ulokowana, wybierając meble i sprzęt oraz jak ostatecznie ma się prezentować.

Kuchnia dwurzędowa

Tu strefy zlokalizowane są naprzeciw siebie. Po jednej stronie, pamiętając o ergonomicznym rozlokowaniu, mamy strefę nr 1, 2 i 3, a po drugiej 4 i 5. Otrzymujemy więc osobno wydzieloną strefę, w której przygotowujemy posiłek. Jeśli kuchnia zlokalizowana jest w dużym pomieszczeniu z przestrzenią relaksu, można pokusić się o tzw. wyspę. Takie ustawienie to marzenie wielu gospodyń domowych.

Kuchnia typ L

Najbardziej spotykane ustawienie, nie tylko ze względu na wygodę użytkowania ale również na ograniczenia przestrzenne w wielu domostwach. Meble i sprzęt lokujemy przy dwóch prostopadłych ścianach, pamiętając, że przy krótszej ścianie powinny się znaleźć strefy do sporządzania i gotowania posiłków.

Kuchnia typ U

Tego typu kuchnia, tak samo jak w przypadku dwurzędowej, zarezerwowana jest dla dużo większych, otwartych pomieszczeń. Można w tym wypadku śmiało połączyć strefy 4 i 5 lub po prostu blat z częścią salonu i relaksu.

Kuchnia jednorzędowa

Trudno w tej kuchni zachować ergonomiczne strefy. Wszystkie meble i sprzęty ulokowane są przy jednej ścianie. Najmniej komfortowa, ale dobrze zaprojektowania może przynieść bardzo wiele ciekawych rozwiązań. W tego typu kuchni wszystkie zakamarki powinny być wykorzystane w 100%. Można pokusić się o głębokie szafki narożne lub wysuwane typu cargo.