jak czyścić szczoteczkę do zębów
Akcesoria Dom Porady

Higiena szczoteczki do zębów. Jak ją dezynfekować?

Share On Facebook

Myjesz nią codziennie zęby, więc musi być nieskazitelnie czysta. Dowiedz się w jaki sposób najprościej zdezynfekować szczoteczkę do zębów.

Szczoteczka do zębów to podstawowy przyrząd do higieny jamy ustnej. Niewielu jednak wie, że sama szczoteczka również potrzebuje higieny. W końcu codziennie ma styczność z bakteriami. Uznaje się, że szczoteczkę należy wymieniać co 2-3 miesiące czy nawet 6 tygodni, w zależności od częstotliwości i charakterystyki mycia zębów oraz rodzaju włosia. Można jednak kompleksowo i samodzielnie zająć się higieną i przedłużyć jej żywot lub po prostu być spokojniejszym o jej aktualny stan.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Jest wiele rodzajów szczoteczek, które różnią się kształtem, ergonomią, rodzajem włosia a nawet technologią. Inaczej zachowują się szczoteczki elektryczne a inaczej tradycyjne. Każda z nich potrzebuje jednak regularnej higieny, nie ma co się oszukiwać. Odpowiednie spłukiwanie czy przechowywanie narzędzia są ważne. Ale to, że przepłuczesz ją wodą może nie wystarczyć. Nie należy bagatelizować takich, wydawałoby się, małostkowych czynności.

jak czyścić szczoteczkę do zębów metody

Co zrobić aby utrzymać naszą szczoteczkę w dobrej formie przez kilka tygodni?

1. Najważniejsze to nie dzielić się swoją szczoteczką z innymi. Niby to coś oczywistego, ale często zapominamy o tym w chwilach awaryjnych. Nic z tego, zapomnij o dzieleniu się tak osobistymi rzeczami.

2. Sama woda nie wystarczy do spłukania? Czasami wystarczy, ale precyzyjnie. Nie wolno natomiast płukać płynami dezynfekującymi o dużej sile. Może to pogorszyć stan włosia lub nawet jeśli nie spłuczesz dokładnie wodą, może doprowadzić do podrażnień wewnątrz jamy ustnej lub alergii.

3. Nie wkładaj szczoteczki do pojemnika główką do dołu. To właśnie na dnie takich pojemników kryją się liczne bakterie i mikroby, które tylko czekają, aż wskoczą na włókna. Szczoteczkę najlepiej przechowywać główką do góry i najlepiej aby się ze sobą nie stykały.

4. Szczoteczka musi mieć przewiew. Daj jej pooddychać. Nie zamykaj główki w specjalnych etui. Po spłukaniu wodą naturalnym jest, aby włókna wyschły w wolnej przestrzeni. Etui przyda się natomiast w momencie transportu szczoteczki w kosmetyczce.

jak czyścić szczoteczkę do zębów soda

Zarazki, bakterie, resztki jedzenia, których pozbywamy się w momencie mycia zębów mogą pozostać między włóknami szczoteczki. Na ich powierzchni może się znajdować nawet 10 mln różnych bakterii! Czasami staranne spłukiwanie pod bieżącą wodą nie wystarczy. Aby szczoteczka długo spełniała swoją funkcję warto przyjrzeć się metodom jej dezynfekcji. Jak czyścić szczoteczkę do zębów?

Czym zdezynfekować szczoteczkę do zębów i inne akcesoria?

1. Raz na tydzień staraj się wyparzać szczoteczkę wrzątkiem.

2. Kubek, w którym przechowywana jest Twoja szczoteczka, również powinien być czyszczony. Czasami wystarczy go umyć płynem do naczyń i później sparzyć gorącą wodą.

3. Higienę włókien możesz utrzymać wykorzystując do tego celu sanitazer UV (jeśli posiadasz elektryczną szczoteczkę) albo specjalny środek dezynfekujący do szczoteczek, który możesz kupić w aptece, np. Redesept, Barbicide czy Octenisept.

4. Do celów dezynfekujących możesz również użyć płynu do płukania jamy ustnej. Wystarczy nalać trochę płynu do kubka i pozostawić w nim szczoteczkę na co najmniej minutę. Pamiętaj jednak, aby po tej czynności również dezynfekować kubek (patrz pkt 2.)

5. Domowy sposób? Możesz użyć do tego celu mikstury z octu, wody i sody oczyszczonej (szklanka wody, 2 łyżki octu, łyżka sody) Tak przygotowany płyn wlewasz do kubka, w którym zanurzasz główkę szczoteczki na ok. 30 minut. Po tym płuczesz w gorącej wodzie.

6. Pamiętaj też o tym, aby czyścić rękojeść szczoteczki. Na niej również mogą pozostać resztki pasty czy pokarmu.

Kiedy masz szczoteczkę elektryczną i nie wiesz jak dezynfekować. Czyszczenie szczoteczki elektrycznej

Są różne rodzaje szczoteczek elektrycznych. Główne to obrotowe oraz obrotowo-pulsacyjne (rotacyjne). Te wyróżniają się również kształtem oraz funkcjonalnością. Niektóre szczoteczki wprawiają w ruch fale dźwiękowe, o różnej częstotliwości. Jak w takim wypadku dezynfekować szczoteczki elektryczne?

Wystarczy użyć do tego celu wspomniany wcześniej sanitazer UV, czyli zwana inaczej stacja dezynfekująca do szczoteczek elektrycznych. Narzędzie wykorzystuje promienie ultrafioletowe bez chemikaliów. Ta technologia wykorzystywana jest w szpitalach. Wystarczy 10 minut, aby główka szczoteczki elektrycznej pozbyła się bakterii. Zaleca się stosować tę czynność praktycznie codziennie! Jeśli uważasz, że to jednak za dużo, przynajmniej raz dziennie przepłukuj taką szczoteczkę wrzątkiem.

Czyszczenie jest jednak podobne w obu rodzajach szczoteczek. Większość metod przy tradycyjnej szczoteczce można wykorzystać do dezynfekcji elektrycznej. Różnicę robi w tej ostatniej jednak sanitazer UV. Warto zaopatrzyć się w tego typu narzędzie.

Zdjęcie główne:  Yaroslav Pavlov / 123RF

Przeczytaj również: Jak działa COCO GLAM?