Kitesurfing jak zacząć?
Lifestyle Mężczyzna Sport TOP

Kitesurfing, jak zacząć? Poznaj typowo letni sport wodny

Share On Facebook

Ciepłe dni sprzyjają aktywności nad wodą. Trwa właśnie sezon na kitesurfing. Co to za sport i od czego zacząć taką aktywność?

Lato to ciekawy okres dla aktywnych osób. Nie tylko cykliści, rolkarze, kajakarze, golfiści mają wielkie pole do popisu. W letnich miesiącach chętniej spędzamy czas w miejscach, gdzie jest woda – jezioro, zalew, rzeka, morze czy jakikolwiek sztuczny akwen. Niektórzy wykorzystują ten czas na uprawianie sportów typowo wodnych, m.in. kitesurfing.

Отличные щи на #gkitecamp #межводное #крым #kitesurfing

A post shared by Поводырев Иван (@ivanec) on

Kitesurfing, co to jest?

Kitesurfing należy do odmian surfingu i jest technicznie podobny do windsurfingu. Nieodzownym elementem tego sportu jest więc deska. Jednak od windsurfingu różni się kilkoma znaczącymi elementami – sposobem prowadzenia deski oraz konstrukcją żagla, który de facto jest latawcem.

Po pierwsze, kitesurfer prowadzi deskę podczas jazdy na fali podobnie jak snowboarder swoją na stoku zimowym – na krawędzi.

Po drugie, do deski nie jest przymocowany żaden żagiel. Kitesurfer używa specjalnego latawca, który utrzymuje go na wodzie. Przymocowany jest on cienkimi linkami do uprzęży zwanej trapezem.

Po trzecie, kitesurfing wymaga, jak w przypadku bliźniaczych sportów, sporej sprawności fizycznej i dobrego zabezpieczenia ciała w postaci specjalnego kombinezonu piankowego.

Zobaczcie filmik jak można jeździć na wodzie

Kitesurfing jak zacząć i czy rzeczywiście trzeba umieć pływać?

Czy kitesurfing jest dla osób, które nie umieją pływać? Takie pytania można często spotkać na forach. Spieszymy z odpowiedzią. Jeśli boisz się wody jak ryba ognia, nie polecamy i to stanowczo. Kitesurfing zależny jest od wody, często można się w niej skąpać po uszy, nurkowania są na porządku dziennym.

Dla odważniejszych niepływaków pozostaje zwyczajnie kapok. Trzeba jednak pamiętać, że to mimo wszystko wymagający fizycznie sport. Musisz mieć dobrą koordynację ruchową, silne przedramiona i nie możesz bać się wysokości.

Od czego zacząć jazdę na „kajcie”?

Najlepszym sposobem jest zapisanie się na specjalny kurs. Nad naszym morzem jest ponad 10 szkół, które prowadzą zajęcia z kitesurfingu. Kursy prowadzą również ośrodki mające siedziby w centralnej Polsce, m.in. w Łodzi czy w Poznaniu. Instruktorzy twierdzą, że średnio po 10 godzinach zajęć kursant może stać się samodzielnym kitesurferem.

Czy to drogi sport? Z pewnością na początku, jak to przy każdym sporcie wyczynowym, trzeba sporo wydać. Oczywiście można również sprzęt wypożyczyć. Nowy zestaw sprzętu kosztuje od 3,5 do nawet 7 tys. złotych.

Często samców alfa do spróbowania tego sportu zachęcają poniższe widoki. Kitesurfing równie chętnie uprawiany jest przez płeć piękną 🙂

 

Zdjęcie główne:  Rostislav Glinsky / 123RF

Przeczytaj również: Spływ kajakowy. Aktywny wypoczynek latem