Lubisz aktywnie spędzać każdą wolną chwilę? Kajakarstwo to idealne rozwiązanie na ciepłe, letnie weekendy. Sprawdź, gdzie można popływać.
Kajakarstwo rzeczne należy do jednych z najczęściej podejmowanych aktywności podczas weekendów. Ta forma rekreacji nie należy do drogich ani skomplikowanych. Nie jest też niebezpieczna, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Z reguły pływa się po małych rzeczkach, które nie są głębokie. Wystarczą więc tylko chęci, swój niezawodny team oraz znalezienie miejsca, gdzie można wypożyczyć odpowiedni sprzęt i ruszyć w ciekawą trasę. Spływy kajakowe to często wypady jednodniowe lub dwudniowe. Nie trzeba brać urlopu, aby cieszyć się aktywnym wypoczynkiem.
Mój pierwszy spływ kajakowy. Od czego zacząć?
Ważna jest jakość trasy. Chodzi tu głównie o dobre warunki do pływania kajakiem. Liczy się więc spławność rzeki, odpowiednia wysokość mostów, miejsca przygotowane do wodowania i podnoszenia sprzętu. Często przy najciekawszych i najbardziej popularnych trasach znajduje się cała rozbudowana infrastruktura – wypożyczalnia kajaków, pola biwakowe, ośrodki wypoczynkowe oraz wiele innych udogodnień. Nic tylko zwodować się i ruszyć.
Trzeba również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jeśli to Twój pierwszy raz z kajakiem przygotuj się na wytężony wysiłek prawie całego ciała. Kajakarstwo to dobry sposób na lepszą sylwetkę. Wiosłując ćwiczymy partie mięśni ramion, przedramion, a nawet mięśni brzucha. Warto również korzystać z odpowiedniego ubioru i akcesoriów. Jeśli nie posiadasz specjalnych rękawiczek do wioseł, wystarczą te od roweru. Pomoże Ci to uniknąć otarć i zbicia mięśni dłoni. Ważne jest również dbanie o skórę. Jeśli korzystamy z uroków letnich spływów, musimy być przygotowani na szybką opaleniznę. Aby chronić skórę przed silnymi promieniami słońca warto zaopatrzyć się w olejek z odpowiednim filtrem UV.
Szlaki kajakowe
Mamy to szczęście, że żyjemy w kraju o bardzo zróżnicowanym terenie. Polska obfituje w liczne rzeki, rzeczki, jeziora, które idealnie nadają się na tego typu aktywność. Spływ kajakowy można organizować w wielu regionach Polski a do najciekawszych należą m.in.:
Województwo lubuskie
To przygraniczne z Niemcami województwo obfituje w lasy, kotliny, małe rzeki oraz jeziora. Dzikość przyrody jest tu praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jest tu również dużo świetnie przygotowanych tras kajakarskich. Na uwagę zasługuje chociażby rzeka Paklica, którą można przepłynąć w 5 godzin. To bardzo przyjemna, urozmaicona i niewymagająca trasa licząca ok. 15 km. Płyniemy wśród pięknej przyrody oraz obok historycznych obiektów (Międzyrzecki Rejon Umocniony – bunkry niemieckie z okresu II wojny światowej czy pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu). Inne trasy: Obra, Obrzyca, Pliszka, Ilanka.
Pojezierze Mazurskie
Krutynia to chyba najbardziej znana mazurska rzeka i najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce. Położona na terenie rezerwatu krajobrazowo-wodno-leśnego przyciąga turystów rozbudowaną infrastrukturą. Znajdziemy tu wiele ośrodków turystycznych oraz wypożyczalni sprzętu. Całe region to atrakcja dla amatorów wodnych sportów. Inne trasy: Sapina, Gołdapa, Hańcza, Pisa, Rospuda, Łaźna Struga.
Szwajcaria Kaszubska i Pomorze
Województwo pomorskie oraz Kaszuby. Piękna przyroda i znakomite warunki na spływ kajakowy. Godną uwagi jest rzeka Radunia. Trasa liczy sobie 102 km i przypadnie do gustu śmiałkom lubiącym wyzwania i kilkudniowe przeprawy. Radunia przepływa przez dobrze zagospodarowane i pięknie położone jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Widoki zapierające dech w piersiach oraz wymagające odcinki z częstymi przenosinami kajaków. Inne trasy: Słupia, Piaśnica, Brda, Motława, Wierzyca.