Muzyk słynnego zespołu Massive Attack i legendarny street-artowiec Banksy to jedna i ta sama osoba? Wszystko wskazuje na to, że tak jest. Co to oznacza dla popkultury?
Kim jest Banksy? Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą kim jest legenda światowego street-artu spieszymy z pomocą. Jego charakterystyczne prace można zobaczyć głównie na ulicach Londynu ale również w innych miejscach na świecie, często w bardzo odważnych punktach. Enigmatyczny artysta porusza w swoich pracach problemy związane z polityką, globalizacją, konsumpcjonizmem ale też ukazuje zwykłą codzienność, również w humorystyczny i ironiczny sposób. Banksy to ikona współczesnej popkultury. Obok jego graffiti nie można przejść obojętnie. Banksy to również filmowiec. W 2010 roku nakręcił film dokumentalny „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, który dostał dominację do Oscara.
O tożsamości najsłynniejszego street-artowca spekulowano już od dawna. Rok temu w światowych mediach pojawiła się informacja jakoby lokalizacja tworzonych murali jest ściśle połączona z występami grupy Massive Attack. Niedawno gruchnęła natomiast wiadomość, że ta teoria jest prawdopodobna. A to wszystko przez przejęzyczenie w audycji radiowej Clifforda Jospeha Price, brytyjskiego muzyka i producenta znanego jako Goldie, który powiedział, że Robert wywrócił świat sztuki do góry nogami. W audycji rozprawiano m.in. o kondycji współczesnego street-artu.
Kim jest tajemniczy Robert? Internauci połączyli wcześniejsze wątki i teorie z wypowiedzią Goldiego. Banksy to jednak Robert Del Naja, założyciel i wokalista legendarnej już formacji Massive Attack. Co ta wiadomość oznacza dla popkultury?
Banksy zdemaskowany, świat popkultury odarty z tajemniczości
Czy świat popkultury i sztuki mógł żyć w przeświadczeniu, że nigdy nie dowie się o prawdziwej tożsamości jednego z najciekawszych street-artowców naszych czasów? Oczywiście, że mógł. Zdemaskowanie Banksy’ego to również część naszej popkultury. Tym żył każdy, kto interesuje się współczesną sztuką. Każdy zastanawiał się, kim tak naprawdę jest ten uliczny artysta. Ta niewiedza była częścią naszego życia i było nam z tym dobrze.
Sławny graficiarz żył przede wszystkim w świadomości odbiorców głównie poprzez swoje prace na murach miast. W momencie odkrycia tożsamości artysty, odbiór jego sztuki może być już zdecydowanie inny. Siła prac Banksy’ego opiera się na komentowaniu spraw codziennych, politycznych i globalnych. Anonimowość artysty to część strategii, w myśl której, to społeczeństwo komentuje zastaną rzeczywistość. Czy zostaliśmy tego pozbawieni?
Czy rzeczywiście Banksy to Robert Del Naja? Możliwe, że to tylko kaczka dziennikarska, news podkręcający atmosferę w światku artystycznym, zwykła plotka lub zabieg PR, a może prawda najprawdziwsza. Czy chcemy jednak znać prawdziwą tożsamość Banksy’ego?
Zdjęcie główne: banksy.co.uk