Łupież jest zmorą wielu z nas. Ma niewiele wspólnego z brakiem higieny, a jednak wywołuje mieszane uczucia. Co zrobić, aby skutecznie się go pozbyć?
Prawie każdy z nas miał, bądź będzie miał na swojej głowie łupież. Niekiedy jest to kwestia źle dobranego szamponu, czy odżywki, innym razem sprawa bardziej skomplikowana. Aby poznać metody walki z łupieżem, najpierw trzeba dowiedzieć się co go wywołuje, czym jest i jakie są jego rodzaje.
Czym jest łupież?
Łupież jest zwyczajowym zjawiskiem, nie ma nic dziwnego w tym, że głowa oczyszcza się z martwego naskórka, powinno dziać się to regularnie, raz na miesiąc. Jednak w normalnym warunkach jest to praktycznie niezauważalne. Zazwyczaj zwykłe mycie szamponem zapewnia wystarczające oczyszczenie skalpu. Problem zaczyna się w momencie, gdy białe płatki stają się wątpliwą ozdobą naszej czupryny. Są sytuacje, w których organizm produkuje nadmiar komórek, co łączy się z wydobywaniem kolejnych warstw naskórka na zewnątrz, a właśnie taka nadprodukcja skutkuje łupieżem.
Przyczyny powstawania łupieżu
Może istnieć kilka powodów, które skutkują powstaniem łupieżu. Ogólnie bujna czupryna może stwarzać świetnie środowisko do rozwoju różnych grzybów, a te w większej ilości mogą sprzyjać zwiększonej produkcji łupieżu. Jednak to tylko jedna możliwość, są inne sprzyjające łupieżowi czynniki, takie jak:
alkohol,
predyspozycje genetyczne,
okres dojrzewania, menopauza, ciąża kiedy to hormony szaleją,
zła pielęgnacja włosów,
nieodpowiednie kosmetyki do włosów,
zakażenie drożdżakami.
Łupież może również świadczyć o chorobie łojotokowej, aby to zdiagnozować najlepiej udać się dermatologa, który po dokładnym badaniu będzie w stanie postawić diagnozę. Lepiej nie panikować od razu po pojawieniu się pierwszych objawów, tylko na spokojnie poczekać. Sam łupież raczej nie jest objawem choroby skórnej, tylko złej diety, pielęgnacji itp. Jeśli skóra głowy dodatkowo piecze, swędzi, bądź szczypie, to jest sygnał do podjęcia bardziej konkretnych kroków.
Rodzaje łupieżu
Istnieją dwa rodzaje łupieżu:
suchy, który zdarza się najczęściej, objawia się nadmiernym złuszczaniem białych, suchych płatków naskórka, może mu również towarzyszyć swędzenie;
tłusty, będący trudniejszą do zwalczenia odmianą. Objawia się w postaci złuszczającego się naskórka w żółtawych i tłustych odcieniach.
O ile przy pierwszym rodzaju lepiej najpierw spróbować domowych metod, zmienić szampon itp., o tyle przy drugim należy udać się do lekarza, ponieważ bez jego pomocy raczej sobie nie poradzimy, a tylko pogorszymy sytuację.
Domowe sposoby na łupież
Jeśli zauważymy łupież, najlepiej zacząć walkę od zmiany szamponu, jeśli to nie pomoże, wtedy dobrze jest spróbować domowych metod leczenia łupieżu.
Oliwa na łupież
Ten sposób może wydawać się dziwny, ale naprawdę przynosi efekty. Lekko podgrzaną oliwę wystarczy wcierać okrężnymi ruchami w skalp, a później umyć włosy delikatnym szamponem, najlepiej bez silnych detergentów. Dzięki temu skóra głowy powinna się uspokoić. Zabieg warto powtarzać dwa razy w tygodniu dla uzyskania najlepszych efektów.
Zmiana przyzwyczajeń
Niekiedy nasz ulubiony szampon zaczyna dawać złe efekty. To się zdarza, w końcu nasza skóra się zmienia, jej potrzeby również. W takich sytuacjach najlepiej spróbować użyć delikatniejszego kosmetyku, może być to np. szampon dla dzieci. W takich sytuacjach są polecane również szampony przeciwłupieżowe. Niekiedy działają one jedynie doraźnie, a na niektóre osoby w ogóle. Dlatego nie jest to nigdy gwarancją 100% sukcesu. Potrzeba cierpliwości i wielu prób, aby dobrać najlepszy kosmetyk.
Modelowanie i farbowanie włosów
Najlepiej, aby włosy schły w temperaturze pokojowej, a nie przy pomocy suszarki, aby ich oraz skóry głowy niepotrzebnie nie przesuszać. Delikatne modelowanie włosów, bez ich nagrzewania przy skórze głowy może okazać się zbawienne w przypadku łupieżu, ponieważ ograniczy to produkowanie łoju. Natomiast przy koloryzacji lepiej używać łagodnych preparatów, tak aby skalp nie był narażony na chemiczne składniki. Warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami na podkreślenie koloru, np. płukankami, czy henną. Wszelkie żele i lakiery do włosów często zawierają w swoim składzie alkohol, który działa drażniąco na skórę głowy i ją przesusza.
Tymianek na łupież
To zioło może okazać się superbohaterem w walce z łupieżem. Wystarczy zalać dwie łyżeczki suszonego tymianku dwiema szklankami ciepłej wody i całość parzyć przez około 10 minut. Po przecedzeniu mikstury i jej ostudzeniu, wywar warto wmasować w skórę głowy i go nie spłukiwać. Ten zabieg można powtarzać dwa razy w tygodniu dla uzyskania najlepszych efektów.
Olejek z drzewa herbacianego
Ten specyfik niekiedy znajduje się już w szamponach, jednak jeśli nie ma się czasu na szukanie takiego dobrodziejstwa, można wybrać nieco trudniejszą drogę i sporządzić go osobiście. Wystarczy do tego celu zmieszać 1 kroplę olejku herbacianego z 30 ml szamponu i myć nim włosy za każdym razem. To powinno pomóc zniwelować łupież.
Sok z cytryny
Cytryna nie tylko świetnie domyka łuski włosów, ale może okazać się również niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z łupieżem. Wystarczy nacierać plasterkiem cytryny skórę głowy przez około 5-10 minut, a następnie umyć włosy szamponem.