Są jak batuta w rękach dyrygenta albo stetoskop w lekarskiej torbie. Pędzle! Nieodłączny atrybut wizażysty, ale też każdej kobiety, która co rano wykonuje nimi codzienny make up. Jak czyścić pędzle do makijażu? Podpowiadamy!
Niezależnie od tego, czy pędzli do makijażu używasz na w pracy makijażysty i masz ich w swoim kufrze całe mnóstwo, czy może posiadasz zaledwie kilka ulubionych sztuk, którymi malujesz się na co dzień, o ich czystość musisz dbać bez wyjątku. Jak zadbać o pędzle, by służyły nam przez wiele miesięcy?
Po pierwsze higiena.
Brudne od produktów makijażowych, ale też od sebum, potu, fragmentów naskórka pędzle są znakomitą pożywką dla bakterii, które w tych pędzlach się namnażają. Malując twarz brudnym włosiem przenosimy bakterie na skórę twarzy tworząc błędne koło i fundując sobie wątpliwe atrakcje w postaci – chociażby – wyprysków.
Po drugie – kwestia użyteczności pędzla.
Brudny pędzel, na którym nagromadziła się spora ilość podkładu, pudru, cienia czy innego produktu, nie będzie współpracował z nami tak dobrze, jak pędzel czysty. Brudne pędzle nie są tak puszyste jak byśmy tego oczekiwali. Co za tym idzie – mogą nie rozprowadzić produktu na skórze tak dokładnie, jak czysty, puchaty pędzel świeżo po umyciu.
Po trzecie – trwałość pędzli.
Nie ma innego sposobu. Jeśli chcemy, by pędzle do makijażu służyły nam przez wiele miesięcy a nawet przez lata, musimy o nie odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie, następnie suszenie i przechowywanie ułatwi utrzymanie naszych makijażowych pomocników w naprawdę dobrym stanie!
Czym czyścić pędzle do makijażu?
Produktów do czyszczenia pędzli jest na rynku całkiem sporo. Nie trzeba jednak szukać specjalistycznych środków, by doprowadzić swoje pędzle do bardzo dobrego stanu! Świetnie sprawdzą się do tego produkty, które zapewne masz w łazience:
– zwykłe szare mydło lub płatki mydlane
– szampon do włosów dla dzieci
– łagodny szampon do włosów dla dorosłych
– olejek do kąpieli lub pod prysznic
a nawet…
– mydło do czyszczenia protez zębowych!
Jak czyścić pędzle do makijażu? Nasza instrukcja krok po kroku:
1. Do miski lub umywalki wlej ciepłą wodę, następnie dodaj do niej produkt, którego użyjesz do czyszczenia pędzli (dolej olejek, szampon, lub rozpuść odrobinę mydła czy płatków mydlanych, tak, by utworzyła się piana);
2. Pędzel, który chcesz wyczyścić, włóż do wody zanurzając włosie, unikaj jednak zamoczenia łączenia skuwki z trzonkiem (po to, by nie rozpuścić kleju, który łączy te dwa elementy pędzla);
3. Umyj pędzel zwracając uwagę, by dobrze doczyścić go także w środku, gdzie gromadzi się sporo produktu i… bakterii!;
4. Wyjmij pędzel, wypłucz go w czystej wodzie (ponownie zwracaj uwagę na to, by dobrze spłukać pianę wewnątrz pędzla!);
5. Nadmiar wody wyciśnij w ręcznik papierowy, ale nie szarp i nie pocieraj włosia!; ręką nadaj pędzlowi pożądany kształt;
6. Odsączony z nadmiaru wody pędzel połóż do wyschnięcia, tak, by jego włosie wystawało poza blat (dzięki temu nie odkształci się z żadnej strony);
Gotowe!
Warto także zaopatrzyć się w środek do dezynfekcji pędzli, którego możesz użyć w „awaryjnej” sytuacji, na przykład, gdy tym samym pędzlem chcesz się podzielić z koleżanką, lub gdy masz problemy z cerą i nie chcesz przenieść go na inną część twarzy.
Jak często myć pędzle do makijażu?
Nie ma na to jednej odpowiedzi. Najprostsza brzmi – wtedy, gdy są brudne! Jeśli używasz dużej ilości produktów, a Twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się w wydzielania sporej ilości sebum – myj pędzle tak często, jak tego potrzebujesz, nawet codziennie lub co drugi dzień – dotyczy to zwłaszcza produktów „mokrych”, takich jak baza, podkład czy korektor. Jeśli jednak nie masz problemów z tłustą cerą, a do wykonania makijażu używasz minimalnej ilości produktu i Twoje pędzle nie brudzą się w ekspresowym tempie – możesz myć je rzadziej – raz na tydzień może być optymalną częstotliwością.
Co z gąbeczkami?
Do czyszczenia gąbek do podkładu użyj tych środków, których używasz do czyszczenia pędzli.
Zdjęcie główne: Tetiana Zbrodko/123RF
Bardzo dobry i przydatny artykuł. Dzięki niemu już nie będę miała problemu z doprowadzeniem moich pędzli do porządku. 🙂
Super porady, napewno wykorzystam
Super porady, napewno wykorzystam . Teraz tylko trzeba wziąść sie do pracy.
Bardzo przydatny artykuł, opisane krok po kroku tak by każdy sobie poradził super!
Trik w włosiem wysuniętym poza blat super! dzięki 🙂
Ja też skorzystałam …bo czasami juz szalu dostaje przy pedzlach 😲😲😲😲
Miło nam, że artykuł okazał się Paniom przydatny 🙂