własny grill
Lifestyle Mężczyzna TOP

Zbuduj własny grill

Share On Facebook

Masz dość ciągle psujących się i wypadających elementów z grilla? Weś sprawy w swoje ręce i zbuduj w ogrodzie własny grill. Podpowiadamy jak to zrobić.

Grillowanie od dawna zostało okrzyknięte narodowym sportem Polaków. Nic dziwnego, że sklepy i markety proponują optymalne, nieskomplikowane i tanie grille, które możesz postawić w swoim ogródku. Jeśli jednak posiadasz przydomowy ogródek, większy taras bądź działkę po rodzicach lub dziadkach, powinieneś zastanowić się nad grillem, który własnoręcznie zbudujesz. To również ciekawa przygoda przy robieniu czegoś samemu i z pewnością dużo lepsze rozwiązanie niż ciągle psujące się grille z marketów.

Własny grill, od czego zacząć?

Grillowa uczta często organizowana jest dla większej liczby osób. Na tego typu spotkania zapraszamy grono przyjaciół czy rodzinę, która akurat zawitała do nas podczas urlopu. Większe grille mogą być jednak dość sporym wydatkiem, jak chociażby elektryczne czy gazowe. Jednak prawdziwy smak przypieczonej na grillu karkówki, oblanej piwem, możemy osiągnąć tylko na grillu ogrzewanym brykietem lub węglem drzewnym. Rozwiązaniem jest murowany grill, który jest również inwestycją na lata.

własny grill
fot. 123RF

Wpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce na nasz grill. Najlepiej jeśli będzie się znajdował dość daleko od samego wejścia i okien domu, raczej w ustronnym miejscu, aby dym z niego nie przeszkadzał nam, jak i sąsiadom. Po wybraniu miejsca i oględzinach możemy przystąpić do samego projektu. W tej fazie stwierdzimy jak powinien być wysoki i szeroki.

Do budowy można użyć cegieł klinkierowych, zwykłych lub pustaki. Wszelkie niezbędne akcesoria i materiały budowlane, w tym zaprawa a nawet metalowy ruszt można dostać w sklepie budowlanym. Trzeba pamiętać, aby podstawa pod grilla była stabilna i utwardzona. Jeśli nie budujemy na betonie lub bruku należy wykopać prostokątny dół o wysokości do 30 cm, który utwardzamy i zalewamy betonem. Wokół tego miejsca będziemy stawiać cegły, po kolei wg własnego projektu.

Co ciekawe, na tego typu budowę grilla nie wymagane jest pozwolenie. W każdym momencie i w każdym miejscu własnej działki można zbudować własny grill. Warto zastanowić się nad tego typu przedsięwzięciem. Szczególny opis budowy można zobaczyć w jednym z filmików.

Zdjęcie główne: unsplash.com

Robert Sławiński
Z tworzeniem treści w internecie związany nierozłącznie od 2007 roku, rozpoczynając swoją przygodę jako dziennikarz kulturalny. Zafascynowany designem, filmem, podróżowaniem i kulinariami. >>> Czytaj więcej artykułów autora <<<