Kobieta Pięlegnacja

Szczepionka na trądzik może być Twoja

Share On Facebook

Możliwe, że już za kilka lat ludzkość nie będzie wiedziała czym jest trądzik. Naukowcy pracują nad szczepionką, która ma sprawić, że zapomnimy o tych uciążliwych zmianach skórnych i uporamy się z nimi raz na zawsze.

Na trądzik cierpią ludzie w każdym wieku. Wbrew powszechnej opinii nie jest to dolegliwość, która dopada jedynie nastolatków. Bardzo trudnym jest walczyć z tymi zmianami skórnymi, ponieważ mają one podłoże genetyczne. Częściowo są wywoływane przez bakterie, które są w ludzkim organizmie przez cały czas – P. acnes, a te mają również pozytywny wpływ na zdrowie. Właśnie dlatego szczepionka na trądzik wcale nie jest tak oczywista i prosta do stworzenia.

 

W pewnym laboratorium w San Diego na Uniwersytecie Kalifornijskim grupa naukowców znalazła już odpowiedz na to jak uporać się z powyższym problemem. Odkryli oni przeciwciało dla toksycznego białka, które wywołuje stany zapalne. Z tego wynika, że szczepionka powinna zablokować złe działanie bakterii P. acnes bez ich niszczenia, dzięki czemu nasz organizm nie ucierpi, a stan skóry diametralnie się poprawi!

Szczepionka jest w fazie badań. Zadziałała pozytywnie na próbkach skóry pobranej od osób chorych na trądzik. Teraz pozostaje nam cierpliwie czekać, ponieważ następnym krokiem będą próby na pacjentach w warunkach klinicznych. Istnieje spora szansa, że już niedługo będziemy mogli uwolnić się od trądziku!

Klaudia Woźniak
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Żywo zainteresowana pielęgnacją włosów i ciała, podróżami, makijażem, jeździectwem oraz dobrą literaturą. >>>Czytaj więcej artykułów autorki<<<