rodzaj cery
HOT Kobieta Pięlegnacja

Dowiedz się jaki masz rodzaj cery

Share On Facebook

Wiesz jaki masz rodzaj cery? Jeśli nie, to szybko nadrób zaległości. Ta wiedza może być bardzo przydatna!

W zależności od tego jaki mamy rodzaj cery, takich powinnyśmy używać kosmetyków. To bardzo ważne, gdyż czasem stosowanie nieodpowiednich produktów może przynieść nam sporo szkody.

rodzaj cery

Od czego zależy rodzaj cery?

Zdarza się, że z zazdrością spoglądamy na koleżankę o cudownej, aksamitnej cerze. Zastanawiamy się dlaczego nasza twarz wiecznie się błyszczy albo wręcz przeciwnie jest sucha i nieprzyjemnie ściągnięta? Od czego to zależy? Za to jaki mamy rodzaj cery odpowiada kilka czynników. Po części są to geny, w dużej mierze także klimat i płeć. Dużo zależy również od stanu naszego zdrowia, sposobu odżywiania i trybu życia.

Jakie mamy rodzaje cery?

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje cery. Są to: tłusta, mieszana i sucha. Często pojęcie rodzaj cery myli się z typem cery. Typy to np. cera naczynkowa, dojrzała, alergiczna, trądzikowa czy odwodniona. Rodzaje często łączą się z typami tworząc różne kompilacje. Np. skóra sucha naczynkowa czy tłusta trądzikowa itd.

rodzaj cery

Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery!

Najlepiej określi to dermatolog lub kosmetolog. Same jednak równie celnie możemy wywnioskować jaki rodzaj cery mamy. Wystarczy bacznie obserwować swoją skórę. Poniżej wypisaliśmy charakterystyczne cechy poszczególnych rodzajów cery.

Cera tłusta – osoby z taką cerą, cierpią na nadczynność gruczołów łojowych, które produkują nadmiar sebum. Ich twarz błyszczy się, ma rozszerzone pory, często pojawiają się na niej niedoskonałości, typu zaskórniki czy wypryski. Posiadanie takiej cery ma jednak swoje plus. Skóra ta później się starzeje i dobrze radzi sobie z mrozem, słońcem czy wiatrem.

Cera sucha – jest skutkiem niedoczynności gruczołów łojowych. Skóra u osób z taką cerą jest matowa, cienka, napięta. Cera sucha często występuje w parze z cerą naczynkową. Jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne i szybko się starzeje.

Cera mieszana – łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Nadmiar sebum lokuje się zazwyczaj w strefie T – nos, broda, czoło. Skóra osób o cerze mieszanej również źle reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Przeczytaj również: Legendarna czerwień gwiazdą tej jesieni.