jak chronić znamiona przed słońcem sposoby
Kobieta Pięlegnacja

Jak chronić znamiona przed słońcem? Zestawienie akcesoriów

Share On Facebook

To jak chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem UV wiemy, ale jak poradzić sobie z pieprzykami, znamionami czy brodawkami? Są i na to sposoby.

Usłyszałaś od swojego dermatologa, aby niezbyt często korzystać ze słonecznych kąpieli? Podczas wakacji opalanie to marzenie każdego człowieka, to jak tlen dla płuc, to must have sezonu letniego. Mimo to specjaliści odradzają przebywania na słońcu głównie poprzez znamiona na ciele. Jak zakryć brodawki czy pieprzyki i bezpiecznie korzystać ze słońca?

Szczególnie narażeni na przeobrażenia znamion są osoby z jasną karnacją. Z niektórych pieprzyków mogą wytworzyć się czerniaki, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, mogą ulegać zmianom nowotworowym. Trzeba zawczasu pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Jak chronić znamiona przed słońcem?

Jest wiele sposobów, by uporać się z tym problemem. Jednym z nich jest zakrywanie miejsc, gdzie występują wrażliwe zmiany skórne.

1. Punktowe nakładanie kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej 50+. Mimo, że może to nie wyglądać estetycznie, z pewnością uchroni brodawki i znamiona. Ich przecież nie musisz opalać.

2. Korzystaj z plastrów. Mogą to być wodoodporne plastry, które dostaniesz w każdej drogerii. Wystarczy zwyczajnie nakleić plaster na znamię, większą brodawkę.

3. Można użyć punktowo blokerów. Są to specjalne kremy, które nakłada się na 2 godziny przed planowanym opalaniem i sukcesywnie uzupełnia się je podczas przebywania na słońcu. Można użyć np. Laser Sun Block 100 od Laboratorium Cell Fusion C.

4. Sztyfty są bardziej komfortowe w użyciu. Są bezzapachowe, odporne na wodę i zajmują zdecydowanie mniej miejsca a są tak samo skuteczne. Nanosi się je na znamię również punktowo. Można je wykorzystać do punktowego nakładania na nos, okolice oczu i uszu.

Można świetnie się bawić nad morzem, jeziorem lub w parkach i w dodatku korzystać z letnich promieni słonecznych. Jeśli Twoja skóra szczególnie jest narażona na działanie szkodliwego UV warto skorzystać ze specjalnych kremów i filtrów. Dotyczy to w szczególności pieprzyków, znamion i brodawek, które potrzebują większej ochrony.

Miej na uwadze dostępne na rynku preparaty, przeznaczone specjalnie dla jasnej cery, która to szczególnie narażona są na szkodliwe działania promieni UV. Poza tym zmiany skórne występujące u takich osób trzeba bacznie obserwować. Czasami i zwykły plaster może wystarczyć. Dobrze mieć jednak w apteczce specjalne blokery czy sztyfty z większym filtrem.

Zdjęcie główne: 123RF

Przeczytaj również: Jaki filtr dla jakiej skóry?

Robert Sławiński
Z tworzeniem treści w internecie związany nierozłącznie od 2007 roku, rozpoczynając swoją przygodę jako dziennikarz kulturalny. Zafascynowany designem, filmem, podróżowaniem i kulinariami.>>> Czytaj więcej artykułów autora <<<