Akcesoria Dom Porady

Na balkonie w dzień handlowy takie słyszy się rozmowy… Ogródek na balkonie może być twój!

Share On Facebook

Mieszkanie w bloku i niewielki balkon to Twoja zmora? A może by tak zamienić koszmar w atut? Nie rezygnuj z własnych warzyw, owoców i ziół! Wyhoduj je samodzielnie bez większego trudu.

Ogródek na balkonie jest marzeniem niejednej pani domu. Na początek będzie Ci potrzebny plan działania, zastanów się nad tym co chcesz widzieć każdego dnia na swoim balkonie. Pomyśl o warunkach jakie tam panują, czy jest tam duży wiatr? Wszystkie rośliny mają również swoje upodobania pod względem nasłonecznienia, więc dobrze przemyśl ich wybór.

Kolejnym ważnym elementem jest doniczka. Najlepsze na balkon są donice ceramiczne, nie powinny być za ciężkie, zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze, dlatego sprawdzą się bardzo dobrze przy balkonowych sadzonkach.

Co możesz uprawiać na balkonie?

  • Szczypior, sałatę i rzodkiew – są wysiewane z nasion i można je uprawiać całe lato. Już po miesiącu od zasiania pojawią się pierwsze plony. Bardzo dobrze znoszą chłody, więc nasz zmienny klimat nie powinien im zaszkodzić.
  • Groszek – nasiona kupimy niemal wszędzie, po włożeniu ich w ziemię obok wbijamy 2 metrowe kijki i czekamy na pierwsze pędy.
  • Marchew, kalarepa, ogórki, papryka – jeśli masz dużo miejsca na balkonie, to są to warzywa dla Ciebie. Są wrażliwe na zimno, więc wystawiamy je na balkon dopiero po ustąpieniu przymrozków.
  • Zioła – jeśli kupisz sadzonki już wyrośnięte, będziesz miała mniej roboty, wystarczy podlać, a te rośliny zajmą się same sobą.
  • Poziomki i truskawki – idealne do pojemników wiszących, wybierz odmiany powtarzające owocowanie Temptation lub Kent, dzięki temu będziesz cieszyć się wielokrotnie owocami.
  • Kwiaty – najlepsze na balkon to: maciejka, pelargonia, kocimiętka i bergenia. Możesz je posadzić razem z warzywami, a na pewno w wyjątkowy sposób ozdobią Twój balkon.

Wygląd Twoje balkonu zależy tylko od Ciebie. O zasadzone rośliny trzeba w odpowiedni sposób dbać, dlatego ich uprawa wymaga chwili poświęconego czasu, dzięki temu Twój ogródek na balkonie odwdzięczy Ci się nie tylko świetnym designem, ale i też zdrowym i świeżym jedzeniem.

Klaudia Woźniak
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Żywo zainteresowana pielęgnacją włosów i ciała, podróżami, makijażem, jeździectwem oraz dobrą literaturą. >>>Czytaj więcej artykułów autorki<<<